برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
دسته‌بندی وبلاگ
جستجو در وبلاگ

معرفی انواع کارتریج به زبان ساده

نوشته شده در تاریخ6 ماه پیش 267
دوست داشتن0

کارتریج ها به دو نوع تقسیم می شوند، کارتریج جوهرافشان و کارتریج های لیزری. در داخل مخزن کارتریج های جوهری، جوهر استفاده شده و دارای رنگ مشکی و رنگی است و تعداد قرار گرفتن کارتریج در داخل پرینتر بسته به مدل آن است. در کارتریج های لیزری، پودری به نام تونر در مخزن آن قرار می گیرد که بسیار لغزنده است. کارتریج های لیزری مانند کارتریج های جوهرافشان دارای دو رنگ مشکی و رنگی است. کارتریج های رنگی در پرینتر های لیزری دارای چهار عدد کارتریج است که هرکدام بسته به نوع کارتریج، مقدار مختلفی تونر در مخزن قرار می گیرد. از نظر ظاهری کارتریج های جوهرافشان بسیار کوچک‌تر از کارتریج های لیزری است. زیرا این نوع کارتریج ها هم مانند کاتریج های لیزری در داخل آن تونر قرار نمی گیرد.

کارتریج جوهرافشان

در اولین قدم به کارتریج جوهرافشان می پردازیم که از گذشته تا به امروز طرفداران زیادی نیز دارد. در کارتریج های جوهرافشان در داخل کارتریج یک هد وجود دارد. این قسمت از کارتریج نسبت به قسمت های دیگر کارتریج بسیار حساس است. دو نکته ای که باید بسیار به آن توجه کنید تا کارتریجتان آسیب نبیند این است که قسمت هد اصلا نباید خشک شود. زیرا با خشک شدن هد کارتریج، دیگر قابل استفاده نیست. برای اتفاق نیفتادن این موضوع باید، هر هفته به تعداد حتی یک پرینت از پرینترتان استفاده کنید. زیرا هنگامی که پرینت می گیرید، باعث می شود هد پرینتر خشک نشود. نکته دیگری که باید بسیار به آن توجه کنید ضربه نخوردن هد کارتریج است. از کارتریج های جوهرافشان معمولا برای چاپ عکس استفاده می شود. و از این پرینتر برای چاپ تعداد بالا اصلا توصیه نمی شود.

شارژ کارتریج جوهرافشان بسیار راحت تر از کارتریج لیزری است. برای شارژ کارتریج جوهرافشان شما نیاز به یک سرنگ دارید که جوهر را از طریق آن وارد کارتریج کنید. ولی نکته ای که بسیار مهم است این است که با خشک شدن هد کارتریج جوهرافشان شما نمی توانید آن را شارژ کنید و درصد پایینی این کار امکان‌پذیر است.

خرید کارتریج جوهرافشان بسیار دشوار شده است، زیرا تشخیص کارتریج اصل و کارتریج بازیافتی تقریبا وجود ندارد. متاسفانه امروزه کارتریج های بازیافتی را تبدیل به کارتریج نو کرده و به فروش می رسانند. و خرید این نوع کارتریج به پرینتر آسیب می رساند. برای خری کارتریج نو باید به فروشگاه های معتبر در این ضمینه مراجعه کنید.

کارتریج لیزری

کارتریج لیزری، بسیار پر طرفدار نسبت به کارتریج جوهرافشان است. این کارتریج به دلیل تعداد چاپ زیاد، بیشتر در شرکت ها و منازل استفاده می شود. رنگ این کارتریج ها به مشکی و رنگی (قرمز، آبی، زرد، مشکی). کارتریج های لیزری از قطعات زیادی تشکیل شده است ( بوش، مگنت، فوم، درام، دکتر بلید، تونر و...). با خراب شدن و یا ضعیف شدن یکی از این قطعات کارتریج به طور کل ضعیف کار میکند. و کیفیت چاپ نیازمند سالم بودن این قطعات است. قسمت بیرونی کارتریج که بسیار مهم است، درام کارتریج است. هنگامی که درام کارتریج ضربه می خورد و یا خش می افتد این اتفاق باعث می شود چاپ کارتریج با مشکل روبرو شود.

شارژ کارتریج لیزری همواره سخت‌تر از کارتریج های جوهرافشان است به این دلیل که این نوع کارتریج ها فقط به پر شدن مخزن توسط تونر ختم نمی شود. گاهی اوقات با کمرنگ چاپ کردن پرینتر باید متوجه شد که درام کارتریج باید تعویض شود. بسیاری از کارتریج ها با چند بار شارژ شدن نیاز به تعویض درام دارند. برای شارژ کارتریج لیزری شما نیاز به ابزاری مانند دم باریک، قیف، فرچه و پیچ گوشتی نیاز است. شارژ کارتریج لیزری سیاه و سفید معمولا حدود 10 الی 15 دقیقه انجام می شود بدون نیاز به تعویض قطعه ولی شارژ کارتریج لیزری رنگی هر کارتریج حدودا 40 دقیقه زمان می برد زیرا ریزه کاری در کارتریج لیزری رنگی بسیار بیشتر از کارتریج لیزری مشکی است.

خرید کارتریج لیزری همانند کارتریج جوهرافشان با دو نوع، کارتریج طرح و کارتریج بازیافت شناخته می شود. درصد زیادی از کارتریج های داخل بازار، بازیافت هستند. کارتریج های بازیافت به دلیل سود بیشتر، به فروش می روند. خرید کارتریج بازیافت بسیار به پرینتر شما آسیب می رساند. از طرفی کارتریج های اورجینال به دلیل قیمت بالا اصلا به صرفه نیستند. تنها کارتریجی که هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت بسیار خوب و به صرفه است کارتریج نو و یا طرح هستش که بسیار کیفیت خوبی را به شما در چاپ می دهد.

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم