بدلیل نوسانات نرخ ارز، قیمت های حال حاضر معتبر نبوده و سفارشات فقط از طریق تماس تلفنی انجام می گیرد.

ساماندهی فروشگاه های اینترنتی

logo-samandehi

نماد اعتماد الکترونیکی

راه کارهای افزایش سرعت پرینتر

راه کارهای افزایش سرعت پرینتر

پرینتر یا چاپگر یکی از وسیله‌های جانبی است که امروزه کاربرد فراوانی دارد. شرکت‌ها و کمپانی‌ها و حتی بسیاری افراد در منزل پرینتر دارند و فایل‌های خود را با آن چاپ می‌کنند. براساس نیاز، هدف و بودجه می‌توانید پرینتر موردنظر خود را خریداری کنید. پرینترها براساس نوع کارکرد متفاوت هستند و در نتیجه روش‌هایی برای استفاده بهینه از آن‌ها وجود دارند. پرینتر مانند سایر دستگاه‌ها بعد از مدتی استفاده، ممکن است کند شوند و کارآیی آن‌ها پایین بیاید. یکی از مشکلاتی که بسیار کاربران در ارتباط با پرینترها گزارش می‌دهند کندی دستگاه است. کندی دستگاه علاوه بر اذیت شدن، کیفیت چاپ را نیز پایین می‌آورد و روی آن نیز تاثیر می‌گذارد. براساس تحقیقات انجام شده کند شدن پرینتر ارتباطی با برند و مدل دستگاه ندارد. قبل از اینکه برای افزایش سرعت پرینتر کاری انجام دهید باید علت کند شدن دستگاه را بدانید.

کندی دستگاه براساس عوامل مختلفی ایجاد می‌شود و در نتیجه باید بتوانید ابتدا مشکل را پیدا کرده و سپس به دنبال راه‌حل آن باشید. در این مقاله در ابتدا مشکلاتی که باعث کند شدن دستگاه پرینتر می‌شود را بازگو می‌کنیم و سپس راه‌های افزایش سرعت را شرح می‌دهیم. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با این راهکارها آشنا شوید.

hp banner

بررسی علت کندی پرینترها

همانطور که در بالا گفتیم عملکرد و سرعت پرینتر براساس عواملی پایین می‌آید. در زیر به برخی از این عوامل اشاره می‌کنیم.

- وجود اشکالاتی در کابل اتصال

کابل اتصال پرینتر به کامپیوتر و برق بسیار مهم هستند. اگر این کابل‌ها دچار خرابی حتی کوچکی باشند، دستورات ناقص بین دستگاه‌ها رد و بدل می‌شود. برای رفع این مشکل کابل‌ها را بررسی کنید و در صورت نیاز کابل جدید خریداری کنید.

- سرعت کامپیوتر پایین است

سرعت کامپیوتر یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی سرعت عملکرد پرینتر است. اگر کامپیوتر شما کند باشد برای اجرای چاپ و رساندن فرمان چاپ به پرینتر به مشکل برمی‌خورید و این دستور به کندی به پرینتر می‌رسد و در نتیجه عمل چاپ با کندی انجام می‌شود. پردازش کامپیوتر و سرعت آن، کندی یا سرعت کار آن را تعیین می‌کند. اگر پردازش کامپیوتر مشکلی داشته باشد، دستور پرینت دیرتر به بافر پرینتر می‌رسد.

- وجود مشکل در سخت‌افزار پرینتر

پرینتر از اجزای مختلفی مثل کارتریج، تونر، سینی کاغذ و ... تشکیل شده است. اشکال در هر کدام از آن‌ها روی سرعت چاپ نیز تاثیر می‌گذارد. ممکن است کاغذ در پرینتر گیر کند، یا درام پرینتر با مشکل مواجه شده باشد. هر کدام از این مشکلات روی سرعت چاپ تاثیر می‌گذارند. برای رفع این مشکل پرینتر را بررسی کنید.

- دستورهای پرینت پراکنده است

اگر می‌خواهید چند فایل را پرینت بگیرید، اجرای پرینت به صورت جداگانه باعث کند شدن پرینتر و تاخیر در اجرای دستور پرینت می‌شود. برای اینکه این مشکل ایجاد نشود، بهتر از فایل‌ها را در یک فایل و به صورت پشت سر هم بچینید و یک دفعه دستور پرینت را اجرا کنید.

speed printer

بالا بردن سرعت چاپگر

در بالا به مواردی در ارتباط با کندی پرینتر اشاره کردیم. موارد بالا را بررسی کنید و حال برای سرعت بخشیدن به پرینتر می‌توانید راهکارهای زیر را انجام دهید.

- بررسی اتصال اینترنت

شاید نسبت به تاثیر اینترنت روی سرعت چاپ آگاه نباشید اما سرعت اینترنت بسیار روی چاپ تاثیر دارد. همانطور که در بالا هم گفتیم سرعت کامپیوتر بسیار روی سرعت چاپ تاثیر می‌گذارد، در نتیجه کنار پردازش، فایل‌هایی که اینترنت بیشتری مصرف می‌کنند را به طور موقت متوقف کرده تا درگیری شبکه را برای دیگر فایل‌ها کمتر کنید.

- بررسی کیفیت کاغذ

کیفیت کاغذ روی سرعت چاپ تاثیر می‌گذارد. هرچقدر کیفیت کاغذ بالا باشد، کاغذ صاف‌تر هستند و در نتیجه پرینتر راحت کاغذها را از هم جدا کرده و پرینت را انجام می‌دهد. کاغذ با کیفیت پایین به هم می‌چسبند و رطوبت چسبندگی آن‌ها را بیشتر می‌کند و در نتیجه پرینتر برای جدا کردن آن‌ها به مشکل برمی‌خورد و ممکن است در دستگاه گیر کنند.

- توجه به کیفیت چاپ

هر چقدر بخواهید کیفیت چاپ بالاتر باشد، عمل پرینت کندتر می‌شود. در پرینت‌هایی که کیفیت چاپ زیاد اهمیت ندارد، با تغییر تنظیمات می‌توانید کیفیت چاپ را پایین آورده و در نهایت به اجرای پرینت سرعت ببخشید.

- بررسی صف چاپ

همانطور که در بالا اشاره شد، صف پرینت روی سرعت چاپ تاثیر می‌گذارد. هر چقدر فایل‌های بیشتری در انتظار چاپ باشند، پردازش پرینتر برای اجرای چاپ کندتر می‌شود. برای حل این مشکل صف پرینتر را خالی کنید یا اجرای برخی پرینت‌ها را به طور موقت متوقف کنید.

- بررسی اسپولر

در نقطه میانی دستگاه پرینتر قرقره‌ای وجود دارد. در صورت آشکار شدن هر خطایی در روند چاب اطلاعاتی در ایستگاه انتظار این قرقره قرار می‌گیرند. در صورت نشان دادن خطا از سوی این قطعه می‌توانید گزینهPrint directly to the printer را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه اسپولر را دور می‌زنید، رد کردن این مرحله باعث حذف یکی از مراحل چاپ می‌شود و سرعت چاپ را افزایش می‌دهید.

- میزان حافظه پرینتر را افزایش دهید

هر چقدر حافظه یا رم پرینتر بیشتر باشد، دستورات بیشتری را می‌توانید به پرینتر بفرستید. افزایش رم یا اضافه کردن حافظه باعث تسریع شدن چاپ نمی‌شود و برنامه‌ها سریع‌تر اجرا نمی‌شوند. این افزایش به اجرای بیشتر برنامه‌ها کمک کرده، بدون اینکه سرعت چاپ کاهش پیدا کند.

- بررسی ویژگی‌های امنیتی

برخی از تنظیم‌های امنیتی باعث اختلال در روند چاپ می‌شود. تنظیمات امنیتی کامپیوتر خود را بررسی کرده و اگر برنامه‌های آنتی ویروس فعال باشد می‌توانید آن‌ها را غیرفعال کنید. این مسائل امنیتی باعث کاهش سرعت چاپ می‌شود و غیرفعال کردن این برنامه‌ها سرعت پرینتر را بالا می‌برد.

 

- بالا بردن و ارتقاء نرم‌افزار

پرینتر با استفاده از نرم‌افزارهایی روی کامپیوتر قابل شناسایی می‌شوند. این نرم‌افزارها را با نام درایورهای پرینتر معروف هستند. نسخه جدید این درایورها بعد از مدتی از سوی شرکت‌ها ارائه می‌شود و می‌توانید آن‌ها را به روزرسانی کنید. این آپدیت‌ها باعث می‌شود تا عملکرد پرینتر بهتر شوند و در نتیجه سرعت پرینتر افزایش پیدا کند.

هر پرینتر مشخصاتی دارد که زمان خرید باید به آن‌ها توجه کنید. یکی از این مشخصات سرعت پرینتر است به طور مثال یک پرینتر ممکن است بین 5 تا 21 صفحه را در یک دقیقه و پرینتر دیگری در هر دقیقه 10 تا 18 برگه را پرینت بگیرد.

نظرات بازدیدکنندگان

    مشاوره رایگان و سفارش تلفنی 021-88930119