کارتریج ها چند دسته اند؟ : کارتریج ها معمولا به دو دسته نیز تقسیم میشوند دسته ی اول کارتریج های لیزری دسته دوم کارتریج های جوهر افشان هستند که مصرف کنند گان نیز از آن ها نیز استفاده میکنند.

کارتریج های لیزری نیز همانند کارتریج های جوهر افشان یک کار را انجام میدهند ولی چند تفاوت نیز دارند.کارتریج های لیزری هم از نظر سرعت و هم از نظر کیفیت نیز بالاتر از کارتریج های جوهر افشان هستند.معمولا کارتریج و پرینتر های لیزری نیز بیشتر برای شرکت ها نیز استفاده میشود اگر شما به عنوان مصرف کننده ی کارتریج و پرینتر کاره زیادی با پرینتر نیز دارید باید یک پرینتر لیزری نیز استفاده کنید تا هم از نظر طول عمر و هم از نظر کیفیت نیز برتری داشته باشد.

پرینترها و کارتریج های جوهر افشان نیز معمولا برای مصارف خانگی و برای چاپ عکس با کیفیت بالا نیز انتخاب میشوند زیرا مهندسی و ساختار این نوع پرینتر ها معمولا با کیفیت چاپ بالای عکاسی نیز ساخته شده است. پرینتر های جوهر افشان معمولا برای ادارات و شرکت های بزرگ نیز نیز توصیه نمیشوند زیرا مصرف کننده نیز باید برای هر بار شارژ کارتریج جوهر افشان نیز کلی هزینه کند.اگر شما میخواهید کیفیت چاپ عکسی بالاتر داشته باشید باید پرینتر جوهر افشان نیز استفاده کنید تا به راحتی بتوانید عکس خود را چاپ کنید.

شارژ کارتریج های لیزری و جوهرافشان نیز با هم فرق میکنند در کارتریج های جوهر افشان برای شارژ کارتریج از جوهر نیز استفاده میشود و معمولا برای پر کردن آن نیز از سرنگ استفاده میشود و معمولا راحت تر از شارژ کردن کارتریج لیزری می باشد شارژ کارتریج لیزری با استفاده از پودری به نام تونر نیز استفاده میشود.و شارژ کارتریج لیزری سخت تر می باشد.کارتریج های جوهر افشان معمولا بعد از استفاده نکردن از آن بعد از مدتی جوهر کارتریج نیز خشک میشود به همین خاطر نیز باید هر چند وقت یک بار نیز با پرینتر جوهر افشان نیز یک پرینت گرفته شود تا مجبور نشوید هزینه ای اضافی برای پر کردن کارتریج خود بپردازید.