گاهی انتخاب یک فکس مناسب با شرایط و نیازهای کاری شما از میان تنوع بسیار فکس ها در بازار با کارایی های متفاوت و قیمت های مختلف، مشکل است.

 

فکس حرارتی یا فکس ترمال (Thermal) :

اسم این فکس ها از نحوه عملکرد آنها برای چاپ روی کاغذ های مخصوص خود گرفته شده است. که با استفاده از سنسور حرارتی مبادرت به چاب فکس مورد نظر روی کاغذ حرارتی مخصوص خود می کند. این عمل تا حدود زیادی شبیه عملکرد دستگاههای کارت خوان و خود پردازها است. ویژگی اصلی این فکس ها کاغذ مخصوص آنها و مکانیزم حرارتی چاپ روی این کاغذ های مخصوص است. این ویژگی مثل تمام فکس های دیگر دارای مزایا و معایبی (البته از دید کاربران مختلف) است.

فکس حرارتی یا فکس ترمال (Thermal)

مزایا فکس حرارتی یا فکس ترمال (Thermal):

یکی از مزیت های این فکس ها، قیمت مناسب دستگاه های فکس حرارتی و همچنین قیمت بسیار کم مواد مصرفی این فکس ها که همان کاغذ مخصوص حرارتی است.

مزیت دوم  که از نقاط قوت این فکس ها است، مناسب بودن آنها برای کارکرد در شرایط سخت (مکان هایی که اصول نگهداری فکس کمتر رعایت می شود،مثل گرد گبار و ..) و همچنین امکان استفاده مکرر و زیاد بدون آسیب میباشد.

مزیت سوّم دستگاه های فکس حرارتی اشغال فضای کمتر نسبت به دیگر فکس ها است.

معایبفکس حرارتی یا فکس ترمال (Thermal):

اصلی ترین عیب این فکس ها در مقابل کارایی بالا و مزایای ارزشمند آنها، طرز کار و نحوه چاپ حرارتی است، در این شرایط کاربر موقع ارسال فکس هیچ مشکل یا تفاوتی نسبت به فکس های گران قیمت دیگر ندارد، اما موقع دریافت فکس یا کپی کردن به جای اینکه کاربر فکس را روی کاغذ های استاندارد مثل A4 ,A5 ,..دریافت کند روی کاغذ های حرارتی دریافت خواهد کرد.  و مشکل اصلی این است که این کاغذ ها و نوشته های روی آنها را نمی توان برای مدت طولانی (مثلا یک سال) بایگانی کرد و برای بایگانی اگر نیاز باشد باید مطالب انتقال داده شود.

  یکی دیگر  از معایب  این دستگاه فکس عدم قابلیت اتصال به کامپیوتر است.