بسیاری از ادارات هنوز هم، مکاتبات بیرون سازمانی خود را از طریق فکس انجام می‌دهند. خواندن این مطلب، به شما در نگهداری دستگاه فکس کمک می کند.

کشیدن چند کاغذ به طور همزمان:

این مشکل زمانی اتفاق می افتد که چند کاغذ برای ارسال درون دستگاه فکس قرار داده شده است. فکس‌هایی که دارای ADF (کاغذگیر اتوماتیک) هستند، بیشتر با این مشکل روبرو می شوند. بیشتر ADF ها، یک پد جدا کننده دارند که کاغذها را به ترتیب ارسال می کند. ADF ها بعد از مدتی استفاده، کارآیی خود را از دست می‌دهند و به تعویض نیاز دارند. برای تشخیص این مسئله، می ‌توان با نور چراغ قوه، از فرسودگی آن مطمئن شد. تعمیر فکس با تعویض این بخش، امکان پذیر است.

زمانی که در حال تعمیر ADF فکس هستید، می‌توانید غلتک ADF را هم تمیز یا تعویض کنید. قسمت دیگری که باعث گیر کردن کاغذ یا کشیدن چند کاغذ با هم می‌شود، فرسودگی غلتک است.

پرینتر+ فکس+اسکنر+کارتریج+ریبون+رول+درام+تونر+ملزومات+اداری+کارتریج+لیزری+کارتریج +جوهرافشان

دستگاه فکس برگه را نمی کشد:

کثیف یا خراب شدن غلتک ADF، باعث می شود برگه‌هایی که داخل فکس می‌گذارید، وارد دستگاه  نشوند. با یک پنبه تمیز، آلودگی‌های روی غلتک را پاک کنید و مطمئن شوید که ماده شوینده ای که روی غلتک استفاده کرده‌اید، کاملاً خشک شده است.

موقع تمیز کردن غلتک، متوجه خواهید شد که دستمال شما خیلی آلوده و سیاه می‌شود. با این کار، گرد و خاک و جوهر باقی‌مانده روی تونر را پاک می‌کنید و جلوی ورود بیشتر آلودگی به موتور فکس را می‌گیرید.

بعد از تمیز کردن غلتک فکس، غلتک باید به خوبی کار کند. اما اگر این طور نشد، باید رولر فکس را که شامل بخش ورودی، غلتک و جدا کننده کاغذ است، به طور کامل تعویض کنید.

 

خط انداختن روی کاغذ:

موقع دریافت فکس یا کپی، روی کاغذ، خط‌هایی دیده می‌شود. مشکل از شیشه اسلیت است. 

برای اطمینان از این موضوع، می‌توانید با دستگاه فکس، یک کپی بگیرید. اگر روی کاغذی که کپی شده هم همین خط‌ها وجود دارد، مشکل از شیشه اسلیت است و باید آن را تعویض کنید.

اگر فقط یک خط روی کپی شما دیده می شود، احتمالاً تعمیر فکس با تمیز کردن شیشه قابل انجام است. برای این کار، باید پوشش ADF دستگاه برداشته شود و شکاف بین شیشه کپی تمیز شود. پاک کردن تمام لکه ها، مواد خارجی، جوهر، کاغذ و... از این قسمت، باعث رفع این مشکل خواهد شد. بهتر است از الکل برای تمیز کردن شیشه اسلیت استفاده کنید.

پرینتر+ فکس+اسکنر+کارتریج+ریبون+رول+درام+تونر+ملزومات+اداری+کارتریج+لیزری+کارتریج +جوهرافشان

تماس برقرار می‌شود، اما هیچ فکسی نمی‌رسد:

اگر  دستگاه فکس زنگ می‌خورد، اما پاسخ نمی‌دهد، احتمالاً گزینه پاسخ خودکار یا Auto answer آن غیر فعال شده است.  از طریق دفترچه راهنما، می توانید این گزینه را فعال کنید. اگر دفترچه راهنما در دسترس نیست، این گزینه را می‌توانید در منوی اصلی دستگاه فکس پیدا کنید.