اولین ساختمان ساخته شده با پرینتر سه بعدی:

اولین ساختمان اداری ساخته شده با پرینترهای سه بعدی در دبی رونمایی شد و آغاز به کار کرد. این ساختمان یک طبقه که مساحتی به وسعت 250 متر مربع دارد با کمک یک پرینتر سه بعدی غول آسا به طول 6 متر و ترکیب ویژه ای از بتن، پلاستیک تقویت شده و سنگ گچ تنها در 17 روز ساخته شده است.

 صرف از نظر از خود این ساختمان تماما پرینت شده، نکته قابل توجه در این ماجرا این است که پرینتر آن با وجود آنکه به اندازه یک ساختمان دو طبقه ارتفاع داشته و طول و عرض آن به ترتیب برابر با 36 و 12 متر است، تنها به یک کارمند اپراتور نیاز دارد تا از فرایند کار آن اطمینان حاصل شود. این پرینتر سه بعدی قبل از وارد شدن در عملیات ساخت این ساختمان، مراحل آزمایشی را در چین و انگلستان پشت سر گذاشته بوده است.

رونمایی+از+اولین+ساختمان+ساخته+شده+با+چاپگر+سه+بعدی+دنیا+در+دب

وزیر کابینه دولت امارات، محمد الجرجاوی با بیان این که این اولین ساختمان اداری ساخته شده توسط پرینتر سه بعدی است، گفته است: ما معتقدیم هستیم که این تازه شروع کار است. جهان به زودی تغییر خواهد کرد.

این ساختمان که هزینه ساخت آن 140 هزار دلار بوده است و قرار است به عنوان مقر موقفی بنیاد Future دبی – شرکت پشتیبان پروژه – فعالیت کند، در مرکز شیخ نشین دبی و در نزدیکی سیتی سنتر دبی قرار دارد.

به گفته جرجاوی تکنیک به کار گرفته شده در ساخت این ساختمان، میتواند هزینه های مربوط به نیروی انسانی را 50 تا 80 درصد و زمان ساخت را نیز 50 تا 70 درصد کاهش دهد. دبی یک استراتژی بلند مدت را در نظر دارد که طی آن تا سال 2030، 25 درصد از کل ساختمان های امارات متحده چاپ شده باشند!

رونمایی+از+اولین+ساختمان+ساخته+شده+با+چاپگر+سه+بعدی+دنیا+در+دب