معیار‌های انتخاب پرینتر مناسب:

بودجه:

بودجه‌ای که برای این منظور در نظر گرفته‌اید چقدر است؟

بودجه مناسب خرید پرینتر

قابل اعتماد بودن:

این موضوع ارتباط مستقیمی با بودجه‌ دارد، البته لزوماً پرینتر ارزان، پرینتری غیرقابل اعتماد نیست. هرچند یک پرینتر ارزان زودتر راهی سطل زباله شده و در نهایت هزینه‌ی غیرمستقیم بیشتری تحمیل می کند.

کیفیت:

منظور از کیفیت، در واقع کیفیت چاپ نهایی پرینتر است. باید ببینید کیفیت چاپ مورد نظر شما چیست؟ آیا به عنوان یک عکاس نیاز به پرینتری با حداکثر وضوح خروجی هستید یا اینکه امور اداری شما چندان حساس نیست.

تعداد چاپ:

آیا قصد دارید گاهی از این پرینتر استفاده کنید؟ یا مایلید با آن به تکثیر فایل به تعداد زیاد بپردازید. برای این منظور شاید بهتر باشد به یک دستگاه پیشرفته تر رجوع کنید.

رنگی یا سیاه و سفید:

البته این مسئله برای پرینترهای پایین فهرست چندان صادق نیست، اما اگر به یک پرینتر با کیفیت بالا احتیاج دارید بهتر است مبلغ بیشتری هزینه کنید. اما برای پرینتر‌های سیاه و سفید معمولی (تک رنگ) جای نگرانی نیست. هرچند خروجی پرینترهای تک رنگ به خوبی پرینترهای رنگی نیست، اما هزینه‌ی اولیه مورد نیاز برای خریداری‌شان به مراتب منطقی‌تر است.

پرینت رنگی-پرینت سیاه و سفید

فرمت:

ابعاد کلی کارهای چاپی شما چیست؟ آیا اندازه‌ی معمول A4 کفایت می‌کند یا باید تا ابعاد بزرگ (لارج فرمت) و بزرگ‌تر از آن چاپ بگیرید. شاید هم تنها دوست دارید برخی از تصاویری که با دوربین یا گوشی‌ هوشمند خود گرفته‌اید را چاپ کنید. البته این روزها پرینترهای سه بعدی نیز عرضه می‌شوند که هر چند قیمت بالای آن‌ها فعلاً مناسب کاربران عادی نیست، اما می‌توانند نیازهای صنعتی را برآورده کنند.

کاربرد:

آیا چاپ صرف کافی است یا اینکه باید پس از چاپ اسناد مورد نظر، آن‌ها را اسکن کرده و فکس نمایید؟ هنوز بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات از فکس استفاده می‌کنند.

اصطلاحات فنی برای خرید چاپگر:

جوهر افشان:

این دسته از پرینترها با پاشیدن رنگ (چه رنگی یا سیاه و سفید) با سرعت و دقت بالا بر روی کاغذ و خشک شدن سریع آن عمل چاپ را انجام می‌دهند. کیفیت تصاویر خروجی این پرینترها به نسبت نمونه‌های لیزری قدری کمتر است.

لیزری:

این نوع از پرینترها با استفاده از لیزر و گرم کردن تونر (رنگ پودری مخصوص) و انتقال آن با حرارت بر روی برگه کاغذ اقدام به چاپ می‌کنند. پرینترهای لیزری قادر به ایجاد تصاویری با کیفیت بسیار بالاست و بالاترین دقت ممکن را ارائه می‌کنند.

فرمت (اندازه):

اندازه‌ی چاپ‌هایی که می‌گیرید چقدر است؟ کاغذهای رسمی و اداری و اندازه‌های کوچک‌تر را می‌توان با پرینترهای کوچک و معمولی بدست آورد. هر اندازه‌ای بزرگ‌تر از این، لارج فرمت نامیده می شود.

چند کاره:

پرینترهای چند کاره اغلب دارای قابلیت استفاده از اسکنر، دستگاه کپی و فکس در کنار پرینتر هستند که برای دفاتر اداری کوچک و مصارف شخصی مناسب هستند.

پرینتر چندکاربره

پرینتر کوچک عکس (Snapshot):

این نوع از پرینترها برای چاپ عکس‌های رنگی بر روی کاغذهایی با کیفیت بالا و مخصوص عکاسی به کار گرفته می‌شوند و اغلب ابعاد کوچک و معمولی دارند.

تک رنگ:

پرینترهای تک رنگ تنها می‌توانند طیف رنگی سیاه و سفید تا خاکستری را ایجاد نمایند.

پرینترهای سه بعدی:

پرینترهای سه بعدی که اخیراً به بازار ارائه شده‌اند می‌توانند مدل‌های پلاستیکی بسازند. این پرینترها که واقعاً جالب توجه هستند برای طراحی صنعتی و اموری از این قبیل بسیار مناسب بوده و روند کار را ساده‌تر می‌کنند.

پرینتر 3 بعدی

پلاتر:

پلاتر در واقع پرینترهای عریضی است که برای چاپ طراح و نقشه‌های بسیار بزرگ رنگی و سیاه و سفید کاربرد دارد. پلاترها اغلب در چاپ نقشه و طرح‌های ساختمانی به کار می روند. البته برخی از مدل‌های جدید قادر به چاپ بنر و عکس‌های بزرگهم هستند.

پرینترهای شبکه بی‌سیم:

این دسته از پرینترها را می‌توان بدون نیاز به کابل‌کشی‌های معمول و تنها با استفاده از امواج بی‌سیم در شبکه به کار برد. به همین دلیل کاربری آن به خصوص در دفاتر و ادارات که تعداد زیادی از کامپیوترها از یک یا چند پرینتر استفاده می‌کنند بسیار ساده و راحت است.

پرینتر بی سیم

کامپکت:

پرینترهای کوچکی هستند که در سفرها کاربرد دارند و فرد می‌تواند آن‌ها را با خود حمل کرده و در صورت نیاز چاپ بگیرد. ابعاد این پرینترها به کوچکی باتری لپ‌تاپ است و هر چند بسیار گران قیمت هستند، اما برای افرادی که دائماً در سفر هستند انتخاب خوبی است.

پرینتر کامپکت