نحوه کار پرینترهای لیزری : پرینتر لیزری با کمک الکتریسته ساکن کار میکند.یک استوانه چرخان الکتریسیته را تولید می کند.و یک اشعه نازک لیزر به این استوانه تابیده می شود و به شکل متن یا تصویری که باید پرینتر گرفته شود یک صفحه با نواحی حامل بارهای مثبت و منفی تشکیل می شود این صفحه به وسیله تونر که دارای پودر با بار مثبت است پوشانده می شود بنا بر این آن نواحی از صفحه که دارای بار منفی هستند این پودر را جذب می کنند پس از آن کاغذ از روی آن عبور داده می شود تا تصویر مورد نظر روی آن بوجود آید.در مرحاه بعد کاغذ باید از غلتک های داغ عبور کند تا پودر روی کاغذ سوخته دایِمی شود. در هر پرینتر لیزری رنگی چند مرحله برای این کار وجو دارد تا رنگهای مختلف را با هم مخلوط کنند.
سرعت و قیمت مناسب نسبت به عملکرد خوب باعث شده است تا پرینتر های لیزری برای مشاغل مختلف استفاده شود. به خصوص نوع سیاه و سفید آن با قیمت تقریبا ارزان در بسیاری از ادارات و شرکت ها و حتی خانه ها نیز استفاده می شود.اما پرینتر لیزری رنگی هنوز برای بسیاری از افراد گران است وفقط برای کارهای حرفه ای استفاده می شود که نیاز به کیفیت بسیار عالی دارند.
پرینترهای لیزری  زبلن فرمان خود را دارند که اطلاعات دیجیتال دریافتی را به یک فایل تصویری از نوع Bitmap  تبدیل می کنند که در نهایت پرینت گرفته می شوند.قابلیت های Adobe post script  در بسیاری از پرینتر های لیزری وجود دارد که آن ها را باری طراحان گرافیک بسیار مناسب کرده است.زبان PCL  شرکت HP  یکی دیگر از زبان های معمول است که در پرینتر های لیزری استفاده می شود.
در سال 1984 کمپانی HP  اولین پرینتر لیزری را تولید کرد و اکنون پرینتر های لیزری به وفور در بازار یافت می شوند وطرفداران بسیار دارند.