شناسایی نیاز:

اولین مرحله از خرید پرینتر، شناسایی نیاز است. دراین گام باید بدانید که برای انجام چه کاری به پرینترها نیاز پیدا کرده اید. پس از اینکه تکلیف خود را با نیاز کنونی مشخص کردید، قدری درباره فعالیت های احتمالی آینده تفکر کنید، زیرا تغییر نوع فعالیت ها در آینده ای نه چندان دور می تواند حجم نیاز شما را تغییر دهد و در انتخاب شما تاثیرگذار باشد. ممکن است پرینتری را خریده و مجبور باشید پس از مدت کوتاهی نوع دیگری بخرید.

پرینترها در شکل های مختلفی عرضه می شوند. بهتر است پیش از خرید، با انواع تکنولوژی پرینترها مانند جوهرافشان و لیزری، اندازه آن ها، قابلیت های فنی و امکاناتی که عرضه می کنند، برندها، قیمت ها و شرکت های پشتیبان آن ها آشنا شوید. دستگاه های چندکاره و موضوع وزن، ابعاد، مصرف انرژی و هزینه مواد مصرفی و غیره را هم مورد توجه قرار دهید.

تصمیم اولیه:
در گام دوم باید بین دو تکنولوژی جوهرافشان و لیزری انتخاب کنید. در این باره می توانید تحقیقات وسیعی انجام دهید. پرینترهای جوهرافشان همگی رنگی هستند، اما سرعت چاپ محدودی نسبت به لیزری ها دارند. قیمت دستگاه های جورافشان به طور معمول ارزان است. البته برند های مختلفی در این زمنه وجود دارند که شاید بتوانید با کمتر از این قیمت هم آنها را پیدا کنید ولی یقینا تعدادی از کاربران ار انتخاب برندهای متفرقه پشیمان خواهند شد.


برخلاف قیمت پایین پرینتر جوهرافشان، هزینه چاپ اسناد با این پرینترها قدری بالاست. جوهرافشان ها از رنگی استفاده می کنند که در مخازنی به نام کارتریج عرضه می شوند و در حالت عادی برای چاپ 300 صفحه با کیفیت معمولی مناسب هستند. در کیفیت های بالا که رنگ بیشتری مصرف می شود تعداد صفحه ها تا 100 صفحه کاهش خواهد یافت. اگر قدری از حجم رنگ مورد استفاده کم کنید و آن را در وضعیت اقتصادی ( Eco ) تنظیم کنید شاید تا 600 صفحه را پاسخ گو باشد. پرینترهای لیزری در نقطه مقابل قرار دارند. قیمت تونر آن ها که نقشی مشابه جوهر دارد در وهله اول بالاتر از کارتریج ها است، اما متوسط هزینه برای چاپ هر سند بسیار کمتر است. برای مثال، یک مخزن تونر کامل می تواند 2000 صفحه را با کیفیت معمولی چاپ کند که در کیفیت های بالا تا 1200 صفحه کاهش خواهد یافت. در حالی که در وضعیت اقتصادی ( Eco ) به سهولت 3500 صفحه را چاپ خواهد کرد!
به طور خلاصه می توان گفت که قیمت دستگاه های جوهرافشان ارزان تر است، اما مواد مصرفی آن نسبت به پرینترهای لیزری هزینه بالاتری دارد.
امکان چاپ رنگی در پرینترهای لیزری نیز مدت هاست که فراهم شده و قیمت آن ها نیز کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.
اگر کیفیت رنگ ها اهمیت غیرقابل انکاری برای شما دارد ناگزیر به انتخاب تکنولوژی جوهرافشان هستید. اگر حیطه کار شما  چاپ متن و رسم دیاگرام های ساده است و البته سرعت چاپ را هم امری ضروری می دانید از تکنولوژی لیزری استفاده کنید!

انتخاب برند:
بازار داخلی ایران در اختیار چهار برند بزرگCanon ، Epson، HP و Samsung است. در بازارهای جهانی نام های معتبر دیگری مانند Brother ، Lexmark  و Dell هم روانه بازارها می شوند. تکنولوژی چاپ در جوهرافشان های Canon و HP مشابه است و درست در نقطه مقابل آن ها Epson با تکنولوژی انحصاری خود قرار گرفته است.

در زمینه پرینترهای جوهرافشان ویژه عکس، برند Sony هم وارد عرصه می شود. شرکت های Canon ، Epson  و Sony فعالان اصلی بازار این نوع پرینترها هستند.
در بازار چندکاره های جوهرافشان هم Canon طلایه دار است و HP و Epson در مرتبه های بعدی قرار دارند.
اما حکایت بازار پرینترهای لیزری قدری متفاوت است. به طور سنتی، بازار پرینترهای لیزری در بازار ایران در اختیار HP است و Canon و Samsung برای کسب رتبه های بعدی رقابت می کنند.
علاوه بر انتخاب نام برند، لازم است درباره شرکت ارایه کننده خدمات پشتیبانی فنی نیز تحقیق مفصلی انجام دهید. اگر دستگاه شما دچار مشکل شود، بسیاری از شرکت های ناشناخته به سهولت از ارایه خدمات فنی پشتیبانی شانه خالی می کنند.

        

موضوع سازگاری:
لازم است افرادی که از دستگاه های قدیمی و سیستم عامل های مختلف استفاده می کنند به امر سازگاری پرینتر مورد نظر با مشخصات فنی دستگاه خود دقت ویژه داشته باشند. برای مثال، برخی از پرینترها با سیستم عامل Linux سازگاری ندارند، یا افرادی که از لپ تاپ های Apple استفاده می کنند ممکن است هنگام استفاده از برخی مدل ها با مشکلاتی مواجه شوند. استفاده از رابط پرسرعت USB 2.0 نیز توسط برخی دستگاه ها پشتیبانی نمی شود. همچنین برخی از امکانات در مدل های منتخب ارایه می شوند. در این باره می توانید به وب سایت سازنده مراجعه کنید تا بعدا متحمل ضرر نشوید.