حذف خطوط اضافی:

مشکل: عکسی را چاپ کرده اید اما می بینید که در آن خطوط اضافی دیده می شوند. این خطوط از کجا آمده اند و چگونه از بین می روند؟

ترفند: در زمان چاپ عکس بیشترین تعداد سوزن های جوهرافشان به کار گرفته می شوند. اگر همه آنها درست نباشند، حاصل به وضوح مشهود خواهد بود که چشم سریعا به آنها پی خواهد بود. این مشکل زمانی بیشتر خواهد شد که به جای برگه معمولی از برگه های مخصوص عکس که چند لایه است و جوهر به صورت کنترل شده به آنها وارد می شود، استفاده کنید. ایجاد خطوط اضافی را به شیوه زیر می توانید از بین ببرید:

قبل از چاپ عکس، سوزن های جوهرافشان بر روی کاغذ معمولی تست کنید. برای این کار می توانید توسط گزینه های زیر اقدام کنید:Control panel >Printers and Faxes >Properties >General >Print Test page


به برگه تستی چاپ شده نگاه کنید، اگر خطوط دارای حفره هایی بودند، باید سوزنهای جوهرافشان را پاک کنید و دوباره تست کنید. "البته فراموش نکنید که تمام اینکارها را قبل از تست کردن بر روی برگه چاپی مخصوص عکس انجام دهید".

پرینترهای جوهرافشان

بعد از پاک کردن سوزن ها هنوز کیفیت چاپ بد است. چکار باید کرد؟

مشکل: از پرینتر جوهرافشان خود گاهی وقت ها استفاده می کنید. متاسفانه هنگام استفاده چنان کیفیت بدی به شما می دهد که حتی نمی توانید، متوجه چیزی بر روی صفحه چاپ شده شوید. مطمئنا بخاطر مخزن های خالی از جوهر نمی باشد چرا که آنها را امتحان کرده اید.

ترفند: در آن دسته از پرینترهای جوهرافشان که مغزی و هد پرینتر یک قسمت واحد را تشکیل می دهند، مشکل خشک شدن جوهر در هد پرینتر در حالتی که از دستگاه زیاد استفاده نشود، دیده می شود.

اگر میزان کثیفی سوزن های پرینتر از حد گذشته باشد، دیگر حتی با پاک کردن سوزن ها نیز کاری از دست شما ساخته نیست. در بهترین حالت، کارتریج مورد نظر را از دستگاه خارج کرده و هد پرینتر را با دستمال تمیز و خیس پاک کنید. برای خیس کردن دستمال از آب معدنی استفاده کنید، چون مواد درون آب لوله کشی می توانند دوباره باعث گرفتگی سوزن ها شوند.

www.hp-gallery.com


هد پرینتر را شخصا پاک کنید:

مشکل: با این فرض که در پرینتر شما کارتریج و هد پرینتر از هم جدا باشند و به جز آن هم اجازه بیرون آوردن هد از پرینتر به شما داده نمی شود. بسیار کثیف شده است و می خواهید آنرا تمیز کنید. اما به سوزن ها دسترسی ندارید.

ترفند: هد بعضی از پرینترها مثلا در گروه Epson Stylus در دستگاه به صورت پایدار نصب شده اند و پیشنهاد هم نمی کنیم آنها را باز کنید. اما باز هم راهی برای تمیز کردن هد از همه کثیفی ها وجود دارد. ولی قبل از آن باید از حالتی که در آن متوقف شده خارج شود، چون در غیر این صورت هیچ امکان حرکتی برای آن نخواهد بود. برای باز کردن این قفل، پرینتر را روشن کرده و به محض خارج شدن هد پرینتر از مکان ایستاده خود، پرینتر را از برق بکشید. حالا هد پرینتر قابل تکان دادن است.

دستمال تمیز و خیسی را زیر هد کشیده و با یک دست آن را محکم نگه داشته و با دست دیگر هد را به جهات مختلف حرکت دهید. مکان اولیه در پرینتر که هد را از آنجا برداشتید، هم تمیز کنید. در این مکان هم بخشی از جوهرهای خشک شده که با گردو خاک مخطوط شده وجود دارند.

وقتی همه چیز را تمیز کردید، سیم برق را به پریز وصل کنید. پرینتر دوباره روشن می شود برای اطمینان می توانید برگه ای را بصورت تست چاپ کنید.

اگر بیش از حد با جوهر اقتصادی رفتار کنید، برایتان گران تمام می شود.

مشکل: وقت تمیز کردن هد پرینتر را نداشته و به این علت مجبور به خریدن فشنگ های جدید شده اید. البته با اینکه هنوز هم جوهر در کارتریج قدیمی شما وجود داشته است. می خواهید مانع از تکرار این موضوع شوید.

ترفند: کمتر صرفه جویی کرده و بیشتر چاپ کنید تا بتوانید در جوهر صرفه جویی کنید. کمی عجیب به نظر می رسد اما درست است.

دلیل: کسی که کم چاپ می کند، به احتمال زیاد به جوهر بیشتری نیاز خواهد داشت چرا که با هر بار پاک کردن هد و سوزنها، مقداری جوهر نیز هدر می رود.

اگر جوهر از زمان چاپ قبلی در سوزن های جوهرافشان خشک شده باشد، حتی ممکن است که احتیاج به چند بار پاک کردن باشد تا بتوانید کیفیت مطلوب را در چاپ خود ببینید.

ناگفته نماند که پرینترهای جوهرافشان در حقیقت به صرفه نیستند. چون جوهر زیادی مصرف می کنند تا بتوانند سوزن ها را دوباره خالی کنند. شما در صورتی که مرتبا از پرینتر خود استفاده کنید، مانع از این عمل می شوید. حتی چاپ صفحاتی از اینترنت نیز کافی است، مزیت این کار این است که با توجه به وجود عکس و متن، ترکیب عالی برای تمیز نگهداشتن سوزن ها خواهید داشت.

پرینترهای جوهرافشانمسیر عبور هد پرینتر:

مشکل: شما از چاپ پرینتر خود راضی نیستید. حروف کشیده شده به نظر می رسند، عکس ها ظرافت مورد نظر را ندارند و خطوط بسیار کثیفند.

ترفند: اگر چنین مسائلی برای شما مهم است، غالبا مسیر گذاری هد پرینتر به شما کمک می کند. بنا به مدل پرینتری که استفاده می کنید به گزینه های زیر مراجعه کنید:


Control panel >Printers and Faxes >Properties >General


بیشتر مدل ها احتیاج به چند برگ کاغذ A4 برای این کار دارند. برای مثال مدل Epson Stylus C86 چهار صفحه A4 را احتیاج خواهد داشت تا عمل alignment را انجام دهد. برگه ها هم بدون هیچ مشکلی هم در رو و هم در پشت چاپ می شوند . این کار باعث صرفه جویی در مصرف کاغذ می شود.

 ترفندهای کاربردی برای پرینترهای جوهرافشان