آشنایی با هد پرینتر های جوهرافشان:

پرینتر ها و چاپگرها انواع مختلفی دارند و با تکنولوژی های مختلفی کار چاپ را انجام می دهند. این تنوع و گوناگونی براساس نیازهای مختلف چاپی به وجود آمده است. یکی از انواع پرینتر ها، چاپگرهای جوهرافشان می باشد. چاپ توسط پرینترهای جوهرافشان، توسط افشانک های مخصوص و با پاشیدن جوهر بر روی سطح مورد نظر انجام می گیرد. در چاپ توسط پرینترهای جوهرافشان، برخلا پرینترهای لیزری نیازی به تماس مستقیم با سطح نمی باشد و به همین دلیل می توان بر روی انواع سطوح منحنی نیز چاپ نمود. پرینترهای جوهر افشان قطعات و اجزای مختلفی دارند که مهم ترین قسمت آن، هد پرینتر می باشد. در واقع کار اصلی چاپ در پرینترهای جوهرافشان توسط هد آن انجام می گردد. کار هد پرینتر، پاشیدن و افشاندن جوهر بر روی کاغذ و سطوح مورد نظر چاپ می باشد. هد پرینترها دارای مخزن کوچکی هستند که جوهر لازم درون آن ذخیره شده و سپس توسط نازل هایی جوهر را به سطح مورد نظر منتقل می کنند.

آشنایی با هد پرینتر های جوهرافشان

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی کامل هد پرینتر، ساختار و اجزای هد پرینترهای جوهر افشان، نحوه عملکرد و وظیفه آن درون پرینترهای جوهرافشان بپردازیم تا بیشتر با پرینترهای جوهرافشان آشنا شویم.

انواع هد پرینتر و نحوه عملکرد آن ها:

کار اصلی هد پرینتر ذخیره و انتقال جوهر بر روی سطح مورد نظر چاپ می باشد. انتقال جوهر توسط نازل ها و افشانک های مخصوصی انجام می گیرد. هد پرینترهای جوهرافشان به دو نوع پیزو و حرارتی تقسیم می شوند. در اصل کار هر دو نوع این هد پرینترها یکی می باشد و لی نحوه عملکرد و تکنولوژی چاپشان متفاوت می باشد. این تفاوت در نحوه کشیدن و پخش جوهر می باشد. کمپانی های بزرگ سازنده انواع چاپگرها همچون اچ پی، کانن، سامسونگ، اپسون و... از انواع مختلف هد پرینترها و در سایزهای مختلف استفاده می کنند و هر پرینتر، هد مخصوص به خود را دارد.

آشنایی با هد پرینتر های جوهرافشان

هد پرینترهای پیزو (Piezo) برای انتقال جوهر به سطح مورد نظر و افشاندن آن دارای یک صفحه و فیلم نازک می باشد که تحت بار الکتریکی مرتعش شده و خم می شود. به هنگام خروج جوهر، بارالکتریکی باعث خم شدن فیلم نازک شده و همین خمیدگی فشار لازم برای افشاندن جوهر را فراهم می کند. برند اپسون از این تکنولوژی برای ساختن هد پرینترهای جوهرافشان خود بهره می برد. در این هد ها باید فیلم مورد نظر انعطاف پذیری بالایی داشته باشد و سرعت و دقت بالایی در هنگام افشاندن داشته باشد. هد پرینترهای نوع پیزو چون برای انجام چاپ از حرارت استفاده نمی کند، سازگار با انواع جوهرهای بر پایه آب، روغن و... می باشد. هد پرینترهای پیزو معمولا حدود 720 نازل برای هر رنگ دارند.

آشنایی با هد پرینتر های جوهرافشان

هد پرینترهای نوع حرارتی (Thermal) برای انجام چاپ و انتقال جوهر به سطح مورد نظر از حرارت استفاده می کنند. نحوه کار به این صورت می باشد که ابتدا جوهر به مخزن مخصوص هد وارد می شود. سپس توسط صفحه فلزی مخصوص دمای جوهر بالا رفته و حباب های بخار جوهر درون مخزن ایجاد می شود. این حباب های بخار ایجاد شده ترکیده و فشار لازم برای خروج جوهر از طریق نازل را ایجاد میکنند. چون در این چاپگرها از حرارت استفاده می شود، فقط از جوهر های با پایه آب می توان استفاده نمود. برندهایی همچون اچ پی و کانن از این تکنولوژی در پرینترهای جوهرافشان خود استفاده می کنند. پس از خروج جوهر از طریق نازل، جوهر به سرعت سرد شده و دوباره فرآیند خود طی چرخه ای تکرار می شود تا کار چاپ تکمیل گردد. هد پرینترهای نوع حرارتی تعداد بالایی نازل دارند و برای هر رنگ حداقل 2000 نازل وجود دارد.

آشنایی با هد پرینتر های جوهرافشان

با مقایسه انواع هد های پیزو و حرارتی متوجه می شویم که هد پرینترهای حرارتی طول عمر کمتری نسبت به نوع پیزو دارند. کیفیت چاپ هر دو مورد تقریبا یکسان می باشد. تعویض هد پرینترهای حرارتی آسان تر می باشد و خود شما می توانید به راحتی در منزل تعویض نمایید اما تعویض هد پرینترهای پیزو نیاز به متخصص دارد. هد پرینترهای پیزو چون می تواند از جوهر های با پایه نفتی و غیر آبی استفاده نماید، برای چاپ انواع بنر، استند، راکت و... مناسب تر می باشد زیرا این جوهر ها دوام بیشتر در برابر عوامل محیطی دارند.

گرفتگی هد پرینتر و رفع مشکل آن:

گاهی اوقات هد پرینتر و نازل های خروجی آن دچار گرفتگی می شوند و انتقال جوهر به کاغذ به درستی انجام نمی گیرد. این مشکل ممکن اسب به خاطر یکی از دلایل زیر باشد:

  1. مقدار بسیار کمی از جوهر در محل افشان یا جت جوهر خشک می شود و نازل ها را بلوکه می کند. مانند اینکه درب خودکاری را باز بگذاریم و به مرور زمان مقداری جوهر نوک آن خشک می شود.
  2. تعویض کارتریج های جوهر موجب ورود هوا به هد پرینتر شده و باعث خشکی جوهر می شود. البته این مشکل در پرینترهایی که کارتریج و هد از هم مستقل هستند رخ می دهد.
  3. استفاده از جوهر های نامرغوب به علت درشت تر بودن رنگدانه ها و ذرات جوهر گاهی اوقات موجب گرفتگی می شود.
  4. تمام شدن جوهر در کارتریج و شارژ نکردن آن منجر به هواگرفتگی و رسوب می شود.
  5. عدم استفاده از دستگاه در بلند مدت موجب خشکی جوهر و رسوب گرفتگی هد می شود.

آشنایی با هد پرینتر های جوهرافشان

برای رفع این مشکل باید هد پرینتر جوهرافشان خود را خارج نموده و تمیز نمایید. کار تمیز کردن هد پرینتر اصول و قواعدی دارد که در این لینک به صورت مفصل توضیح داده شده است. با انجام دقیق مراحل زکر شده در این مقاله هد پرینتر خود را پاک کرده و مجدد چاپ نمایید. در صورت عدم رفع مشکل یا باید هد جدید تهیه نمایید و یا به متخصصین فروشگاه اچ پی گالری مراجعه نمایید تا مشکل موجود و هد پرینتر را تعمیر نمایند.