مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی و راه حل آن ها:

اگر با دستگاه های فتوکپی کار می کنید و یا قبلا کار کرده ایند، حتما آگاه هستید که دستگاه های فتوکپی گاهی اوقات با مشکل مواجه می شوند و کار کپی را یا با کیفیت کمتری انجام می دهند، یا کار کپی شما را خراب می کنند و یا اصلا کار نمی کنند. هر کدام از این مشکلات مطرح شده راه حل مناسب خود را دارد و با شناسایی صحیح مشکل و برطرف کردن آن طبق دستورالعمل، به راحتی می توانید به ادامه کار کپی خود بپردازید. در این مقاله ما قصد داریم تا به معرفی کامل انواع مشکلات رایج دستگاه های کپی بپردازیم و راه حل های کامل و جامع برای برطرف کردن این ایرادات و مشکلات ارائه دهیم.

مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی و راه حل آن ها

در صورتی که از کاربران حرفه ای و یا حتی عادی دستگاه های کپی هستید توصیه می شود تا با مشکلات رایج در دستگاه کپی آشنا شوید و شیوه رفع این اشکالات را بیاموزید. آشنایی با عیوب رایج در دستگاه فتوکپی و تسلط بر روش تعمیر آنها سبب می گردد تا با بروز این اشکالات، کاربر بهترین شیوه جهت رفع آنها را به کار گیرد و در کمترین زمان مشکل پیش امده در دستگاه را به دست خود رفع نماید.

1- به هنگام کپی گرفتن، خطوطی موازی بر روی کاغذ خروجی ظاهر می شود:

یکی از رایج ترین مشکلات دستگاه های کپی، ایجاد شدان خطوطی موازی بر روی کاغذ خروجی از دستگاه کپی است. این حالت به این صورت است که بر روی متون و اشکال کپی شده، همانند شکل زیر، خطوطی ظاهر می گردد.

مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی و راه حل آن ها

این مشکل ممکن است به خاطر وجود شیء خارجی بر روی سطح خارجی شیشه دستگاه کپی باشد. برای رفع مشکل ابتدا درب دستگاه کپی را باز کنید، اگر شیء خارجی غیر از کاغذ مشاهده می گردد، آن را خارج کنید و با دستمال تمیز، شیشه دستگاه کپی را تمیز کنید. حال دوباره کپی از کاغذ را انجام می دهیم. در صورت مشاهده مجدد خطوط بر روی کاغذ خروجی، به احتمال خیلی بالا درام کارتریج دستگاه شما آسیب دیده است. برای رفع این مشکل شما باید کارتریج خود را خارج کرده و آن را به متخصصین فروشگاه اینترنتی اچ پی گالری بدهید تا درام آن را تعویض نمایند و مشکل شما برطرف می گردد.

2- گیر کردن کاغذ در دستگاه فتوکپی:

یکی از مشکلات رایج در دستگاه کپی گیرکردن کاغذ در این دستگاه است. بروز این اشکال به علل متفاوتی چون استفاده از کاغذ نامناسب، بارگذاری نادرست کاغذ  و …. روی می دهد. موارد این چنینی سبب می شود تا کشیدن کاغذ توسط دستگاه به درستی انجام نشود و در نهایت با گیر کردن کاغذ در دستگاه، فرآیند کپی یا چاپ با تأخیر اتفاق بیفتد.

مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی و راه حل آن ها

برطرف کردن این قبیل مسائل مستلزم آن است که کاغذ گیر کرده با دست جدا شود یا اندازه‌ی کاغذ مناسب دوباره بارگذاری شود یا تراز بندی کاغذ تصحیح شود. شاید عجیب بنظر آید، اما وجود گرد و غبار بر روی کاغذ نیز آیتم دیگری است که به بروز این اشکال دامن می زند. گردگیری های مکرر و زدودن گرد و خاک از لاستیک‌ های گردان دستگاه کپی کمک می کند تا دستگاه عملکرد بهتری پیدا کند و مشکلات رایج در دستگاه کپی کمتر امکان بروز یابند.

3- کثیف بودن کاغذ چاپ شده و یا چاپ نشدن بعضی از متون:

بعضی از مواقع حالتی پیش می آید که کار کپی شما خوب انجام نمی گیرد و کاغذ های خروجی خیلی کثیف می باشند و یا گاهی اوقات بعضی از متون در کاغذ خروجی چاپ نمی گردد. وجود این لکه ها و کثیفی ها بر روی کاغذ، تونر مازاد و اضافی بر روی درام کارتریج دستگاه کپی شما می باشد که توسط بلید پاک نشده است. برای رفع این مشکل شما باید درام کارتریج خود را طبق دستورالعمل زیر پاک کنید تا کار کپی و چاپ شما مجددا با کیفیت عالی انجام گیرد.

مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی و راه حل آن ها

برای تمیز کردن درام، دستمال نرم و یک جفت دستکش آماده کنید. پرینتر و دستگاه کپی خود را خاموش کنید و اجازه دهید تا دستگاه خنک گردد. کارتریج پرینتر خود را خارج کرده و درب کوچک و معلق موجود بر روی درام را باز کنید تا بتوانید به بخشی که نیاز به پاکسازی دارد دسترسی پیدا کنید. حال شروع به چرخاندن درام کنید و هر نوع کثیفی و تونری بر روی آن مشاهده کردید، به آرامی پاک کنید تا به درام آسیبی نبیند. همچنین دقت کنید تا درام در معرض نور شدید قرار نگیرد. همچنین توجه کنید که به علت سمی بودن تونر موجود بر روی سطح درام، حتما از دستکش استفاده کرده و درام را دور از صورت خود نگه دارید. پس از اتمام کار تمیز کردن، درام و کارتریج را درون دستگاه قرار داده و دوباره به کار کپی با کیفیت اول بپردازید.

4- مشاهده نقاطی بر روی کاغذ خروجی از دستگاه:

همانطور که از اسم آن مشخص است، این مشکل دستگاه کپی شامل نقاط تصادفی در قسمت های مختلف کاغذ کپی شده است. اگر هر دفعه نقاط ثابتی در صفحه می بینید، احتمالا به خاطر کثیفی شیشه یا آینه دستگاه کپی است. یک بار دیگر، این مشکل پاک کردن و تمیز کردن شیشه و آینه برطرف می شود. وجود نقاط بیشتر بر روی کاغذ به خاطر نقص در درام می باشد. جایگزین کردن درامها باید مشکل را رفع کند.

اگر نقطه های تصادفی در میان کپی های خود مشاهده می کنید، احتمالا به علت گرد و غبار بر روی آینه کپی است. این مشکل به سادگی با پاک کردن شیشه کپی و آینه برطرف می شود.

5- چروکیده شدن کاغذ چاپ شده:

خروج صفحات چروک و تاخورده یکی دیگر از مشکلات رایج در دستگاه کپی است که غالب کاربران این دستگاه با آن دست به گریبانند. بروز این اشکالات عمدتاً مرتبط با بخش وبت و مجموعه فیوز دستگاه است. در صورتی که علی‌رغم استفاده از برگ های مناسب و رعایت تمامی نکات چاپ، خروجی دستگاه کپی همچنان برگ هایی چروک و تاخورده است بهتر است قطعه مرتبط با بخش وبت، غلتک های خوراک و مجموعه فیوز را تعویض نمایید.

مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی و راه حل آن ها

در هنگام بروز چنین شرایطی دقت کنید که برای خارج کردن کاغذ از دستگاه چاپگر، به زور متوسل نشوید به آرامی آن را خارج نمایید. با این کار ممکن است به دیگر قسمت های دستگاه پرینتر شما آسیب وارد گردد.

6- مشکلات مربوط به تونر و کارتریج:

کارتریج دستگاه های کپی و پرینتر ظرفیت چاپ مشخصی از تعداد برگه را دارند و در صورت اتمام و یا کم شدن ظرفیت آن، چاپ و کپی شما با مشکل مواجه می شود و در اصل دیگر تونری وجود ندارد تا چاپ شود، لذا یا کاغذ سفید و یا چاپ کم رنگ در خروجی حاصل می شود. در این شرایط کارتریج خود را از دستگاه پرینتر خارج کنید و آن را به متخصصین فروشگاه اچ پی گالری بسپارید تا نسبت به شارژ مجدد آن اقدام نمایند. پس از شارژ و پر شدن مجدد مخزن تونر آن، می توانید دوباره با کیفیت اولیه اقدام به چاپ نمایید. کارتریج های مختلف معمولا حدود 3 بار قابلیت شارژ مجدد دارند و بعد از آن باید کارتریج جدید تهیه نمایید.

مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی و راه حل آن ها

حالت دیگری که پیش می آید این است که کارتریج پرینتر شما معیوب است و یا خراب شده است. در این شرایط اگر دستگاه کارتریج شما در بازه زمانی گارانتی قرار دارد، آن را به فروشنده تحویل دهید تا برایتان تعویض کند. در غیر این صورت کارتریج خود را به متخصصان فروشگاه اچ پی گالری بسپارید تا نسبت به تعمیر آن اقدام کنند. راه حل دیگر این است که برای پرینتر و دستگاه کپی خود، کارتریج جدید تهیه نمایید.

7- طولانی شدن زمان چاپ:

کند کار کردن پرینتر و چاپ کند آن می تواند بسیار کلافه کننده باشد. اگر تعداد صفحات کپی شما خیلی زیاد است در این شرایط خیلی بیشتر کلافه خواهید شد و این مشکل بزرگی برای کارهای شما می باشد.  زمان چاپ آهسته می تواند به خاطر تنظیم با وضوح بالا، مشکل حافظه و یا انتخاب درایور باشد.

تصاویر با وضوح بالا داده های بیشتری برای پردازش کامپیوتر و چاپگر دارند که می تواند باعث آهسته شدن فرایند چاپ شود. اگر به دنبال کیفیت بالا برای عکس ها نیستید، برای اسناد اداری حالت پیش نویس، استاندارد یا عادی را انتخاب کنید. برای ارائه ها و یا بخش های رسمی، تنظیمات خود را به کیفیت بالا تغییر دهید. اگر پردازش فایل های با حجم بالا با تصاویر پیچیده بخشی از کار شما است، در نظر داشته باشید که اضافه کردن حافظه سیستم برای عملکرد مناسب چاپگر بسیار مهم است. از حالت چاپ دو طرفه به حالت ساده تغییر دهید. شما از کاغذ بیشتری استفاده می کنید، اما چاپ یک طرفه زمان کمتری می گیرد. درایور شما می تواند سرعت را نیز تعیین کند. لیزرهای با کیفیت بالا و حتی برخی از جوهر افشان ها با انتخاب درایورهایی از جمله PostScript، PCL و یا درایور مبتنی بر سازنده در دسترس هستند. به طور کلی، PCL برای چاپ اداری سریع تر بهتر است و PostScript برای برنامه های کاربردی گرافیکی و صنعتی بهتر است.

جمع بندی:

در مجموع نگه داری و کار کردن با دستگاه های کپی و چاپگر خیلی کار دشواری نیست و با رعایت کردن چند مورد ساده و مهم همواره دستگاه شما به خوبی و بدون مشگل کار خواهد کرد. همواره دستگاه پرینتر خود را تمیز نگه دارید و مرتب آن را گردگیری کنید. می توانید از کاورهای مخصوص برای حفظ و نگه داری پرینتر خود استفاده نمایید. اگر به مدت طولانی قرار است از پرینتر استفاده ای نشود، هر هفته تعدادی برگه چاپ و یا کپی کنید تا دستگاه شما کارایی خود را از دست ندهد.

مشکلات رایج دستگاه های فتوکپی و راه حل آن ها

درام پرینتر خود را در صورت کثیف شدن، طبق دستور العمل فوق پاک کنید تا مشکلات حاد پیش نیاید. کارتریج های خود را پس از اتمام تا 2 بار شارژ مجدد نمایید و بعد از آن اقدام به خرید کارتریج حدید کنید. از کاغذ مرغوب و با کیفیت برای چاپ استفاده نمایید. توجه کنید که تونر استفاده شده در هنگام شارژ کارتریج، بی کیفیت نباشد. همواره دستگاه پرینتر خود را در بازه های زمانی مشخصی سویس کنید تا همواره سالم بماند. و در آخر اگر هر یک از مشکلات بالا برایتان پیش آمد طبق راهنمای فوق، لقدام به رفع مشکل نمایید.