معرفی پر کاربرد ترین چسب های مصرفی (بخش دوم):

چسب ها یکی از پر کاربرد ترین اقلام مصرفی به شمار می روند و برای مصارف مختلف، چسب های گوناگونی با کاربرد های مختلفی طراحی شده اند. چسب ها براساس کاربردشان دسته بندی های مختلفی دارند و از انواع چسب های شیشه ای و نواری گرفته تا چسب های حرارتی، مایع، اسپری و... را شامل می شود. در این سری مقالات به معرفی پرکاربرد ترین چسب های مصرفی می پردازیم و ساختار و مواد تشکیل دهنده آن ها را نیز معرفی می کنیم. همچنین در این بخش به معرفی کاربردهای مختلف چسب ها نیز اشاره می گردد. این مقاله بخش اول معرفی انواع چسب های پرکاربرد می باشد.

معرفی پر کاربرد ترین چسب های مصرفی

انواع مختلف چسب ها توسط برندهای مختلف داخلی و خارجی تولید می گردند و کیفیت های مختلفی دارند که براساس مواد اولیه استفاده شده و فرآیند تولید می باشد. انواع مختلف چسب های پر کاربرد براساس ساختارشان به شرح زیر می باشند:

چسب یک، دو، سه (123):

چسب های یک، دو، سه دسته ای از چسب های مایع به شمار می روند که قدرت چسبندگی فوق العاده بالایی دارند و بسیار سریع می باشند. این چسب های کاربردهای فراوانی در مصارف خانگی، صنعتی و پزشکی دارد. از این چسب ها برای چسباندن انواع اجسام مصالح ساختمانی , شیشه , فلز , پلاستیک , کاشی، سرامیک و چینی می توان استفاده کرد. نام علمی چسب های 123، چسب سیانو آکریلات می باشد که در ایران با نام های چسب یک، دو، سه - چسب ام دی اف - چسب همه کاره و قطره ای فوری نیز شناخته می شود.

معرفی پر کاربرد ترین چسب های مصرفی

چسب های 123 عمر کوتاهی دارند و پس از باز شدن درب آن، باید تا قبل از یک ماه مصرف گردد. این چسب ها کمی خاصیت سمی بودن هم دارند و نباید این چسب ها را خیلی نزدیک بینی نگه داشت. چسب های 123 از دو جزء چسب مایع و اسپری تشکیل شده است که کار اسپری فعال کننده و شتاب دهنده است. با ترکیب این دو جزء به سرعت پیوندی قوی ایجاد میگردد.

برای استفاده از این چسب ها طبق مراحل زیر عمل می کنیم:

  1. ابتدا سطوح مورد نظر را پاک می کنیم تا عاری از آلودگی، گردو غبار و چربی گردد
  2. حال اسپری فعال کننده را بر روی یکی از سطوح اسپری می کنیم و چند ثانیه منتظر می مانیم تا تبخیر شود
  3. چسب مایع را به مقدار کافی بر روی سطح دوم میمالیم
  4. حال دو سطح را به سرعت بر روی هم به مدت چند ثانه فشار می دهیم تا پیوند محکم و ثابت ایجاد گردد

معرفی پر کاربرد ترین چسب های مصرفی

بخار حاصل از اسپری ایتن چسب ها سمی است و هنگامم کار کردن با چسب های 123 باید نکات ایمنی را رعایت کنیم. به هنگام کار کردن با چسب های 123 از روشن کردن آتش و یا سیگار کشیدن خودداری کنید و اگر چسب وارد چشم شما شد، با آب فراوان آن را شسته و به پزشک مراجعه کنید. ماده استون حلال چسب های 123 است و می توان از پاک کننده های لاک ناخن نیز به عنوان حلال استفاده کرد. برای جداکردن قطعات چسبیده به هم از حلال استفاده می کنیم. چسب های 123 معمولا در بسته بندی های 100 میلی لیتری، 200 میلی لیتری و 400 میلی لیتری در بازار موجود می باشند.

چسب آهن:

چسب‌هایی که در بازار به نام چسب آهن شهرت یافته‌اند، برای چسباندن هر قطعه فلزی‌ای کاملاً مناسب است. البته برای چسباندن برخی قطعات پلاستیکی به هم و چسباندن موکت و فرش به زمین هم می‌توانید روی آن حساب کنید. چسب آهن به‌صورت تیوبی و قوطی عرضه می‌شود. برای استفاده از چسب آهن بهتر است از قلم‌مو بهره بگیرید. برای بهتر چسبیدن چسب هم خوب است دو سطح مورد نظر، چسب‌کاری شود. اگر می‌خواهید چسب از محل چسباندن آن بیرون نزند، کافی است که حجم چسب را به‌صورت مسطح پوشش دهید. برای استفاده از این نوع چسب، حتماً یک دستکش پلاستیکی یک‌بار مصرف دستتان باشد.

معرفی پر کاربرد ترین چسب های مصرفی

چسب نواری 5 سانتی متری بسته بندی:

امروز در هر گوشه و کناری انواع مختلف چسب ها به چشم می خورد و کاربرد گسترده ای دارند. یکی از انواع چسب ها، چسب های پهن نواری می باشد. چسب های پهن نواری با پهنای 5 سانتی متری و به صورت چسب نواری شیشه ای بی رنگ تولید می شوند. این چسب ها ساخت برند معتبر داخلی و خارجی می باشد و قدرت چسبندگی فوق العاده بالایی دارند. چسب های 5 سانتی متری نواری بیشتر برای بسته بندی کالاهای مختلف به کار می رود و می توان به هنگام حمل و نقل اساسیه، کالا های مختلف و... از آن استفاده نمود. این چسب ها کاربرد های مختلف و گوناگونی از جمله جلد کردن دفاتر، چسباندن سطوح مختلف از جمله انواع کاغذ و مقوا، پلاستیک، پارچه و... اشاره کرد. چسب های پهن بسته بندی تولید شده توسط دو برند معتبر کریستال کلیر و دایموند در فروشگاه اچ پی گالری موجود می باشد و شما می توانید با قیمت مناسب آن ها را تهیه نمایید.

آشنایی با پر کاربرد ترین چسب ها

مشاوره رایگان و سفارش تلفنی 021-88930119