معرفی پر کاربرد ترین چسب های مصرفی (بخش اول):

چسب ها یکی از پر کاربرد ترین اقلام مصرفی به شمار می روند و برای مصارف مختلف، چسب های گوناگونی با کاربرد های مختلفی طراحی شده اند. چسب ها براساس کاربردشان دسته بندی های مختلفی دارند و از انواع چسب های شیشه ای و نواری گرفته تا چسب های حرارتی، مایع، اسپری و... را شامل می شود. در این سری مقالات به معرفی پرکاربرد ترین چسب های مصرفی می پردازیم و ساختار و مواد تشکیل دهنده آن ها را نیز معرفی می کنیم. همچنین در این بخش به معرفی کاربردهای مختلف چسب ها نیز اشاره می گردد. این مقاله بخش اول معرفی انواع چسب های پرکاربرد می باشد.

آشنایی با پر کاربرد ترین چسب ها

انواع مختلف چسب ها توسط برندهای مختلف داخلی و خارجی تولید می گردند و کیفیت های مختلفی دارند که براساس مواد اولیه استفاده شده و فرآیند تولید می باشد. انواع مختلف چسب های پر کاربرد براساس ساختارشان به شرح زیر می باشند:

چسب چوب:

چسب چوب یکی از مواد مورد استفاده در صنایع چوب است. با استفاده از چسب چوب می‌توانید دو قطعه چوبی را به هم متصل نمایید به‌صورتی که اگر از چسب به‌درستی استفاده شود یک اتصال محکم و ناگسستنی خواهید داشت. البته چسب های چوب فقط در صنایع چوب مورد استفاده قرار نمی گیرد و برای چسباندن انواع کاغذها و مقواهای ضخیم و همچنین مجسمه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. چسب چوب ها در بسته بندی های مختلف کوچک چند گرمی تا چند کیلویی تولید می شوند و شما می توانید براساس نیاز خود، مقدار مناسب را تهیه نمایید. این چسب ها دارای دو نوع بی رنگ و سفید می باشند.

آشنایی با پر کاربرد ترین چسب ها

چسب چوب خیلی دیر خودش را می گیرد و فرآیند چسبیدن کامل می شود، برای همین فرصت کافی برای تنظیم دو سطح به شکل مناسب وجود دارد. برای استفاده از این چسب ها ابتدا دو سطح را تمیز می کنیم، سپس به کمک برس، چسب را بر روی سطوح می کشیم و سپس دو سطح را روی هم قرار داده و به مدت 10 الی 20 دقیقه دو سطح را به هم میفشاریم تا چسب خشک گردد. حلال چسب های چوب، آب می باشد. چسب های چوب رنگ پذیر نیستند و هنگام رنگ کاری مشکل ایجاد می کند. پس حواستان باشد که برای چه موردی از آن استفاده می کنید. چسب های چوب را قبل از خشک شدن، می توانید توسط پارچه نمناک از روی سطوح پاک نمایید.

چسب قطره ای:

چسب های قطره ای در سایز کوچک ولی بسیار قدرت مند می باشند. چسب های قطره ای در بسته های کوچک 2 تا 10 گرمی در بازار موجود می باشند و نمونه های خارجی و داخلی آن در انواع مختلف تولید می گردد. چسب های قطره ای بسیار سریع خشک می شوند و با مقدار کم چسب، پیوند بسیار مستحکمی ایجاد می گردد. چسب قطره ای به دلیل قدرت چسبندگی فوق العاده بالا کاربرد های گسترده ای دارد. از این چسب ها برای چسباندن سطوح مختلفی چون شیشه، فلز، پلاستیک، کاشی، سرامیک، چینی و چب و... به کار می رود. چسب های قطره ای خیلی سریع بر روی سطح مورد نظر خشک می شوند و پیوندی بسیار محکم ایجاد می کند.

آشنایی با پر کاربرد ترین چسب ها

یکی از برتری های چسب های قطره ای این است که بی رنگ و شفاف هستند و با کمترین مقدار، پیوند قوی ایجاد می کند و پس از خشک شدن، اصلا ظاهر محصول را خراب نکرده و دیده نمی شود. چسب های قطره ای را می توان برای مصارف خانگی و صنعتی تهیه کرد و برای چسباندن تقریبا هر چیز کوچک و متوسطی به کار می رود.

چسب آکواریوم:

هر جایی که نیاز به آب بندی داشته باشد، بهترین گزینه چسب آکواریومی می باشد. این چسب ها به صورت مایه قلیظ با ویسکوزیته بالا می باشند. چسب های آکواریوم در دو نوع معمولی و ضد باکتری تولید شده و رانه بازار می گردد. نوع ضد باکتری آن طول عمر بیشتری دارد و دیرتر سیاه می گردد و به نسبت گران تر نیز می باشد. این چسب ها در انواع مختلف بی رنگ، سفید و رنگی موجود می باشند که نوع شفاف و بی رنگ آن پر کاربرد تر می باشد.

آشنایی با پر کاربرد ترین چسب ها (بخش اول)

نام دیگر چسب های آکواریوم، چسب های سیلیکون می باشد. این چسب ها در بسته بندی های مختلف شکل خمیر دندان و بسته های استوانه ای شکل عرضه می گردند. نوع بسته بندی استوانه ای آن برای استفاده نیاز به تفنگ مخصوصی دارد تا کار چسب کاری انجام گیرد. نوع بی رنگ این چسب های سیلیکونی برای چسباندن شیشه، نوع سفید آن برای درز گیری پنجره و رو شویی و کاشی استفاده می شود و نوع مشکی آن معمولا برای چسباندن شیشه اتومبیل به بدنه به کار می رود.

آشنایی با پر کاربرد ترین چسب ها (بخش اول)

از خواص این چسب می توان به انعطاف پذیری بسیار بالا، مقاومت در برابر فشار و دما های بالا و قابلیت چسبندگی و درز گیری عالی اشاره نمود. این چسب ها در برابر اشعه uv نیز مقاوم می باشند و خاصیت خود را از دست نمی دهند. این چسب ها برای ماهی ها بی خطر بوده و باعث از بین رفتن آن ها نمی شود.برای پاک کردن این چسب ها از روی شیشه باید از روش های فیزیکی مانند کاتر استفاده نمایید.