چسب حرارتی چیست؟

امروزه در هر گوشه و کناری انواع مختلف چسب ها را می توان دید و کاربرد های بسیار گسترده ای دارند. چسب ها بسته به نوع کاربردشان و برحسب نیاز های مختلف، انواع مختلفی دارند. از انواع مختلف چسب های مایع گرفته تا چسب های جامد و نواری و اسپری و... . یکی از انواع چسب های پر کاربرد، چسب های حرارتی یا چسب های تفنگی می باشد. به این دلیل به این چسب ها را، چسب های تفنگی می نامند که به کمک وسیله ای شبیه به تفنگ کار چسباندن توسط این چسب ها انجام می گیرد.

چسب حرارتی یا چسب تفنگی

چسب های حرارتی به شکل میله هایی استوانه ای شکل از جنس چسب جامد و شفاف می باشد که در ضخامت های مختلف 7 و 12 میلی متری ساخته می شوند. این چسب ها به صورت بسته بندی در تعداد مختلف 5 تایی و 20 تایی و یک کیلو گرمی عرضه می گردد. این استوانه های میله ای جامد در اثر حرارت دیدن آب شده و به صورت مایع چسبناک تغییر می یابد. با انتقال این چسب مایع به محل مورد نظر، دو سطح مورد نظر به هم میچسبند. چسب های حرارتی قدرت چسبندگی بالایی دارند و خیلی زود خشک می شوند. به همین دلیل کاربرد های گسترده ای پیدا کرده است. از چسب های حرارتی برای چسباندن گستره وسیعی از مواد از جمله چوب ، فلز ،پلاستیک ، شیشه ، کاشی، سرامیک و چینی , کاغذ و مقوا , چرم و پارچه استفاده کرد.

چسب های حرارتی و تفنگی

فرآیند حرارت دادن به چسب جامد و مایع کردن آن توسط تفنگ مخصوص انجام می گیرد. در حین کار تفنگ مخصوص را به برق وصل میکنیم و انرژی الکتریکی توسط المنت مخصوص به انرژی حرارتی تبدیل می گردد و گرما را به چسب منتقل می کند. سپس چسب مایع توسط مجرایی به محل مورد نظر منتقل می گردد. چسب های حرارتی بیشتر برای چسباندن کاغذ و مقوا و مواد پارچه ای به کار می رود.

چسب حرارتی به همراه تفنگ آن یکی از بهترین ابزار ها برای چسباندن کاغذ چوب ، مقوا ، شیشه ، سرامیک ، سنگ ، پلاستیک ، پارچه و فلزات است . همچنین از این ابزار می توان برای آب بندی برخی سطوح نیز استفاده نمود . عملکرد این دستگاه به این صورت است که میله چسب جامد ، داخل لوله پشت تفنگ قرار می گیرد و با اتصال تفنگ به برق ، المنت تفنگ گرم می شود . حال با فشار دادن دکمه روی تفنگ ، میله چسب جامد به درون المنت فشار داده می شود و چسب داغ مایع از نوک تفنگ بیرون می آید . چسب های حرارتی بدون رنگ هستند و می توان از آن ها در کار دستی و کار های تزییناتی استفاده نمود . توان این تفنگ ها بین 5 تا 20 وات می باشد و در سایز های مختلف و برای کاربردهای مختلفی ساخته می شوند.

معرفی چسب های حرارتی یا تفنگی

چسب ترموپلاستی حدود سال ۱۹۴۰ توسط شرکت Procter & Gamble اختراع شد. در آن زمان چسب هایی که برای بسته بندی ها استفاده می شدند بر پایه ی آب طراحی شده بودند و در اثر رطوبت چسبندگی خود را از دست می دادند. لذا چسب های حرارتی به عنوان راه حلی برای این موضوع به کار گرفته شدند.