آشنایی با کاغذ و معرفی انواع آن:

کاغذها و مقواها جزء جدایی ناپذیر صنعت چاپ و تکثیر می باشد و هر جا که دستگاه های پرینتر را مشاهده می کنید، قطعا انواع و اقسام کاغذها را در رنگ های مختلف مشاهده خواهید کرد. کاغذ های دارای انواع گوناگونی می باشند که هر کدام ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارد. در این بخش به معرفی کاغذ ها و انواع آن ها می پردازم و کاربرد هر نوع از کاغذ ها را به تفضیل بیان خواهیم کرد.

معرفی کامل انواع کاغذ ها از نظر ابعاد

کاغذها و مقواها از خمیر کتان یا پنبه یا کنف یا چوب یا ضایعات کشاورزی ساخته شود. اختراع کاغذ به زمان مصر باستان باز می گردد پیشینه بسیار طولانی دارد. امروزه معمولا کاغذ ها را چه از نظر ساختار و چه از نظر ابعاد با استانداردهای خاصی می سازند که سبب پیدایش انواع مختلف کاغذها شده است.

معرفی کامل انواع کاغذ ها از نظر ابعاد

انوع کاغذ ها از نظر ابعاد:

کاغذها و مقواها معمولا در ابعاد و سایزهای استانداردی ساخته می شوند که در همه جای دنیا رعایت می شوند و هر کدام از این سایزها دارای نام مخصوص خود است. در این مقاله به معرفی کامل انواع کاغذ ها از نظر ابعاد می پردازیم. کاغذ ها از نظر ابعاد به سه سری A و B و C تقسیم بندی شده اند. این سه سه سری کاغذ عبارت اند از:

ابعاد کاغذهای سری A:

کاغذهای سری A به صورت A0، A1 تا ... A8 نام گذاری شده اند و بزرگترین سایز آن A0 می باشد که با تقسیم شدن آن ابعاد دیگر کاغذ بدست می‌آید. اگر که دفتر فنی دارید و یا در زمینه طراحی و چاپ فعالیت می‌کنید یا به هر دلیل نیاز دارید که ابعاد کاغذهای سری A را داشته باشید، می‌توانید تصویر زیر را به عنوان منبع خود داشته باشید تا همواره سایز و انواع کاغذ ها را به همراه داشته باشید و در صورت نیاز استفاده کنید.

معرفی کامل انواع کاغذ ها از نظر ابعاد

کاغذ A0 دارای ابعاد 1189 در 841 میلیمتر می باشد که به عنوان بزرگترین سایز کاغذ سری A به حساب می آید. با تقسیم کردن این کاغذ به دو قسمت مساوی، کاغذی با ابعاد 841 در 594 میلیمتر حاصل می شود که به آن کاغذ A1 گفته می شود. به همین ترتیب با نصف کردن هر سایز کاغذ، سایز با شماره بعدی و ابعاد کوچکتر به دست می آید.

پر مصرف ترین نوع کاغذ در ایران کاغذ A4 می باشد که ابعاد آن 297 در 210 میلیمتر می باشد. بعد از کاغذ A4 کاغذ های A5 و A3 پر مصرف می باشند.

نحوه محاسبه سایز کاغذهای سری A:

برای بدست آوردن ابعاد هر یک از کاغذها کافی است، طول و عرض یکی از کاغذ هارا حفظ کنید، به عنوان مثال ابعاد پر مصرف‌ترین کاغذ یعنی A4 که طول آن 297 میلیمتر و عرض آن 210 میلیمتر می‌باشد. حال برای محاسبه سایز A5 کافی است که عدد کوچک‌تر (یعنی 210) به عنوان طول کاغذ A5 و نصف عدد بزرگ‌تر (یعنی 148.5=2÷297) را به عنوان عرض کاغذ A5 در نظر بگیرید.

حال اگر سایز کاغذ مد نظر شما بزرگ‌تر از اندازه‌ای بود که شما حفظ کرده‌اید، کافی است این روند را بلعکس کنید یعنی عدد کوچک‌تر به عنوان عرض کاغذ و دو برابر عدد بزرگتر به عنوان طول کاغذ.

ابعاد کاغذهای سری B:

استانداردهای سری B نیز همانند استاندارد A شامل سایز B0, B1, B2, B3, B4, B5, B6 و… است. بیشترین کاربرد این استاندارد برای چاپ پوستر است. برای چاپ پوستر بیشتر مواقع از سایز B2 استفاده می کنند که دارای سایز ۵۰ در ۷۰ سانتی متر است. یکی از رایج ترین اندازه های کتاب، قطع وزیری است که اندازه آن ۱۷ در ۲۴ سانتی متر است در این مواقع از استاندارد B5 استفاده می شود.

برای این که سایز کاغذ B را بهتر یاد بگیرید می توانید یکی از اندازه ها را به خاطر بسپارید و از روی آن اندازه های دیگر را به دست آورید. برای مثال استاندارد B4 دقیقا دو برابر استاندارد B5 می باشد و هر چه عدد این استاندارد کم تر باشد اندازه آن نسبت به عدد قبلی دو برابر بزرگ تر خواهد بود.

در تصویر زیر می توانید انواع اندازه های استاندارد B به واحد میلی متر را مشاهده نمایید.

معرفی کامل انواع کاغذ ها از نظر ابعاد

ابعاد کاغذهای سری C:

برای تقسیم بندی و نام گذاری کاغذهای سری C نیز همانند سری A و B عمل کرده و بزرگترین سایز آن را C0 می نامیم و به ترتیب ابعاد آن را نصف کرده و به سایز های کوچکتر می رسیم. جالب است بدانید که این ابعاد استاندارد میانگین هندسی دو استاندارد دیگر یعنی A و B است. برای مثال سایز کاغذ C4 میانگین سایز کاغذی A4 و B4 است و این بدان معنی است که سایز C4 کمی از A4 بزرگتر و کمی هم از B4 کوچک تر است. این ویژگی با عث می شود که سایز کاغذ A4 کوچکتر از C4 و سایز کاغذ C4 کوچکتر از B4 باشد.

این نوع تقسیم بندی استاندارد های خاص و دلایل خاص خودش را دارد تا بتوان به راحتی از این کاغذ ها استفاده کرد. مثلا اگر نامه ای در کاغذ A4 نوشته باشید، می توانید از پاکتی با ابعاد C4 برای ارسال آن استفاده نمایید تا کاغذ به راحتی درون آن قرار گیرد. در کاربرد های گوناگون می توان نقش این کاغذ ها را به وضوح دید که این ابعاد کامل کننده یکدیگر می باشند. در تصویر زیر سایز و اندازه های انواع کاغذ های سری C را مشاهده می کنید.

معرفی کامل انواع کاغذ ها از نظر ابعاد