چاپ سابلیمیشن:

امروزه چاپ روی اشیائی مانند لیوان، بشقاب، پارچه، تیشرت، کلاه و ... بسیار متداول شده و بازار گسترده ای را به خود اختصاص داده است. این کار توسط فرآیندی به نام چاپ سابلیمیشن انجام می گیرد. چاپ سابلیمیشن یکی از بهترین روش ها برای چاپ طرح های مختلف روی تمامی اشیاء مختلف می باشد. انجام چاپ به این روش ماندگاری و کیفیت بالایی ایجاد می کند و می توان در تیراژ های مختلف این کار را انجام داد.

تمامی تجهیزات مربوط به چاپ سابلیمیشن از جمله انواع جوهر ها و کاغذ های سابلیمیشن در فروشگاه اچ پی گالری موجود می باشد و شما می توانید جهت تهیه این محصولات با قیمت مناسب و همراه با گارانتی معتبر وارد فروشگاه شوید.

آشنایی با چاپ سابلیمیشن و لوازم آن

فرآیند چاپ سابلیمیشین (sublimation) بر پایه تصعید می باشد. در اصل کلمه سابلیمیشن یعنی تصعید کردن. چاپ سابلیمیشین به این صورت است که ابتدا چاپ بر روی کاغذ سابلیمیشن انجام می شود و سپس در دستگاه سابلیمیشن که در عکس زیر آن را مشاهده می کنید قرار داده می شود و حرارات دستگاه چاپ سابلیمیشن باعث می شود پرینت انجام شده بر روی محصول مورد نظر منتقل شود . توجه داشته باشید این پرینت می بایست بصورت Mirror بر روی کاغذ باشد . در تنظیمات پرینتر برای پرینت کردن عکس یک گزینه ای به اسم Mirror وجود دارد که باعث می شود عکس بصورت آینه بر روی کاغذ پرینت شود و زمانی که ما آن چاپ را با دستگاه سابلیمیشن بر روی تی شرت یا سایر محصولات انتقال می دهیم چاپ بدرسی نمایش داده می شود .

آشنایی با چاپ سابلیمیشن و لوازم آن

در روش چاپ سابلیمیشن، جوهر مورد استفاده تصعید شده و بر روی شیء مورد نظر ما چاپ می گردد. به این صورت که ابتدا جوهر سابلیمیشن را توسط پرینتر رنگی و معمولی خانگی روی کاغذ مخصوص سابلیمیشن چاپ می کنیم. سپس کاغذ را بر روی محلی که می خواهیم چاپ کنیم مانند لیوان یا تیشرت قرار می دهیم و سپس توسط دستگاه مخصوص (تصویر بالا) به آن حرارت و فشار زیادی وارد می کنیم و طی این فرآیند جوهر از روی کاغذ مخصوص تصعید شده و بر روی سطح مورد نظر چاپ می گردد. طی این فرآیند دما به حدود 180 درجه سانتی گراد می رسد. پس برای چاپ سابلیمیشن روی سطوح مختلف باید اشیائی را انتخاب کنیم که اولا مقاومت خوبی در برابر فشار و دما بالا داشته باشند و دوما درون دستگاه مخصوص سابلیمیشن قرار بگیرند.

آشنایی با چاپ سابلیمیشن و لوازم آن

از مزایای چاپ سابلیمیشن می توان به کیفیت چاپ فوق العاده، توان چاپ روی تقریبا تمامی اشیاء، ماندگاری رنگ بالا، قابلیت شست و شو استفاده از شیء بعد از انجام چاپ و هزینه پایین می توان نام برد.

ملزوماتی که برای انجام چاپ سابلیمیشن نیاز است عبارت اند از:

  1. پرینتر سابلیمیشن: پرینترهای جوهر افشان سازگار با جوهرهای سابلیمیشن و پرینترهای تانک مخزن دار
  2. جوهر سابلیمیشن مخصوص
  3. کاغذ سابلیمیشن مخصوص
  4. دستگاه های پرس حرارتی
  5. مدیا و اشیاء قابل چاپ: از انواع این مدیا ها می توان به انواع ماگ و لیوان سرامیکی ، بشقاب،فنجان ، پارچه ، کلاه ، تیشرت ، پازل ، سنگ ، کاشی ، پد موس ، زیر لیوان ، کیف ، کوله ، قاب های شیشه های ، جاسوئیچی ، کارت ویزیت فلزی و ... که در بازار موجود بوده و به راحتی در دسترس می باشد، اشاره کرد.
  6. چسب نسوز: به منظور تثبیت کاغذ بر روی سطحی که می خواهیم چاپ صورت گیرد.

جوهر سابلیمیشن:

جوهر های سابلیمشن با هدف چاپ طرح بر روی اجسام مختلف ساخته و عرضه می شوند. این جوهر ها معمولا در بسته بندی های چهار و یا شش رنگ عرضه می شوند. کیفیت چاپ و ماندگاری جوهرهای سابلیمیشن بسیار بالا می باشد و طرح های چاپ شده با آن ها قابلیت شستشو را دارا هستند. این جوهر ها سازگار با پرینترهای جوهر افشان بوده. جوهر های سابلیمیشن در ابعاد مختلف و توسط برند های بزرگ دنیا طراحی و ساخته می شوند. معروف ترین و با کیفیت ترین برند در بازار ایران در زمینه جوهر های سابلیمیشن برند معتبر ژاپنی اپسون می باشد.

آشنایی با چاپ سابلیمیشن و لوازم آن

جوهر سابلیمیشن توسط حرارت به سطوح مذکور منتقل می شود. واژه Dye-sublimation به این جهت به این جوهر اتلاق شده است که رنگدانه های Dye این جوهر، بر اثر قرار گرفتن در دمای بالا (بین 180 c تا c240) از حالت جامد، مستقیما به گاز تبدیل می شود. در واقع رنگدانه های جوهر سابلیمیشن، در دمای مذکور، تصعید می شوند. لازم به ذکر است که جوهر سابلیمیشن، برای سطوحی که درصد مواد پلاستیکی آن ها زیاد است، مناسب می باشد و جذب رنگی برای سطوح غیر پلاستیکی ندارند؛ به همین علت است که در چاپ ترانسفر سابلیمیشن بر روی پارچه؛ باید از پارچه هایی استفاده شود که دارای حداقل 60% پلی استر در تار یا پود یا هر دوی آنها باشند.

کاغذ سابلیمیشن:

کاغذ ترانسفر سابلیمیشن مخصوص چاپ ترانسفر یا حرارتی با جوهر سابلیمیشن می باشد. این کاغذ دارای پوششی ازجنس مواد پلاستیکی است که می تواند جوهر سابلیمیشن را به خوبی به سطح مورد نظر منتقل کند. این پوشش در بازار به نام کوتینگ سابلیمیشن معروف است. روش تشخیص مرغوبیت کاغذ ترانسفر به این نحو است که کاغذی که پس از ترانسفر در شرایط یکسان جوهر کمتری بر روی سطح آن مانده باشد، از مرغوبیت بیشتری بر خوردار است و چاپ شفاف تری ارائه می نماید.

آشنایی با چاپ سابلیمیشن و لوازم آن

روش تشخیص کاغذ سابلیمیشن با کوتینگ و کاغذهای معمولی بدون کوتینگ این است که چاپ بر روی پشت و روی کاغذ مخصوص ترانسفر متفاوت است اما در صورتیکه کاغذ ترانسفر نباشد، پشت و روی کاغذ تفاوتی در چاپ ایجاد نخواهد کرد. کاغذ مخصوص سابلیمیشن جهت چاپ ترانسفر بر روی انواع پارچه های دارای حداقل 60% پلی استر، بشقاب، لیوان، تی شرت و... مورد استفاده قرار می گیرد.

 آشنایی با چاپ سابلیمیشن و لوازم آن

فروشگاه اچ پی گالری (www.hp-gallery.com) پیشرو در عرضه انواع لوازم و ماشین های چاپ و تکثیر می باشد. در فروشگاه اچ پی گالری انواع پرینتر ها از تمامی برند های معتبر جهان با قابلیت های مختلف و قیمت عالی موجود می باشد. همچنین تمامی قطعات مختلف مورد نیاز پرینتر ها همچون کارتریج و لوازم جانبی مختلف آن نیز موجود بوده و به همراه گارانتی بدون قید و شرط تعویض ارائه می گردد. فروشگاه اچ پی گالری خدمات مختلفی همچون شارژ و تعمیر کارتریج و انواع پرینترها را نیز خدمت مشتریان ارائه می دهد.