چاپ جوهر افشان:

چاپ جوهر افشان، چاپی است که به صورت مستقیم با متریالی که قرار است رویش چاپ صورت بگیرد رابطه ای ندارد بنابراین امکان چاپ بر روی سطوح پیچیده و منحنی ساخته شده از جنس ها و مواد مختلف را در اختیار قرار می دهد. نکته قابل توجه در این شیوه، توانایی چاپ اطلاعات متغییر به صورت سریع و مقرون به صرفه است که به عنوان امتیازی اساسی تلقی می گردد.

معرفی پرینتر جوهرافشان و اجزای آن

برای درج تاریخ مصرف و قیمت محصول بر روی آن، معمولا از شیوه چاپ جوهر افشان که قابلیت انتقال اطلاعات از فایل کامپیوتری و چاپ آن به وسیله پاشش ذرات ریز جوهر بر روی سطح کاغذ و سایر مواد را داراست، استفاده می شود.

پرینتر جوهر افشان:

چاپگرهای جوهرافشان همانگونه که از نام آنان مشخص است، دارای افشانک های بسیار کوچکی می باشند که برای ایجاد تصاویر، قطرات بسیار کوچکی از جوهر را بر روی کاغذ می‌پاشد. در واقع این پرینترها با پاشیدن ذرات جوهر که معمولا مایع است بر روی سطح کاغذ تصویر مورد نظر ما را میسازد.

بدین منظور از روشهای متفاوتی استفاده می گردد . در برخی از چاپگرهای جوهرافشان نظیر Canon’s BubbleJet از جوهر داغ شده و در برخی نمونه های دیگر نظیر Epson’s Stylus از هدهای چاپ پیزو الکتریک استفاده می گردد. این چاپگرها معمولاً ساختار پیچیده ای ندارند و تقریباً همه انواع آنها دارای یک مکانیسم هد چاپ، حرکت دادن هد و اجزای حرکت کاغذ است. چاپگرهای جوهر افشان اصولاً جوهر را از میان یکسری مجرای بسیار ریز خارج کرده و روی کاغذ منتقل می کنند. فرایند انتقال جوهر را با روش های مکانیکی و یا مبتنی بر گرما انجام می‌دهند. در چاپگرهایی که از روش گرمایی استفاده می‌کنند یکسری مقاومت ریز در انتهای هر کدام از مجراهای انتقال جوهر قرار می‌دهند. این مقاومت ها جوهر موجود در لوله را تحریک کرده و یک حباب بسیار ریز هوا را ایجاد می کنند که قطره ای کوچک از جوهر را به بیرون هدایت می‌کند. چاپگرهایی که به صورت مکانیکی عمل می‌کنند نیز همین کار را انجام می‌دهند اما به وسیله نیرویی که هد بر جوهر وارد می‌کند.

معرفی پرینتر جوهرافشان و اجزای آن

جوهر این چاپگر ها به نوعی طراحی شده است که هنگام چاپ به خوبی به سطح کاغذ و یا کاغذ سی دی و دی وی دی می چسبه. در پرینتر جوهر افشان کیفیت کاغذ بسیار تاثیرگذار است و اگر کاغذ نا مناسبی استفاده شود، کیفیت چاپ پایین می آید .

از این پرینترها برای چاپ تصاویر گرافیکی با کیفیت بالا استفاده می شود. کیفیت این پرینتر ها از پرینتر های لیزری خیلی بالاتر می باشد. و البته لازم بذکر است که از عیب های پرینتر های جوهر افشان می توان سرعت پایین و مصرف بالای جوهر در این نوع پرینتر ها اشاره کرد. پرینترهای جوهرافشان از تعداد زیادی سوراخ ریز که مسئول پاشش رنگ از روی هد بر روی کاغذ می باشند تشکیل شده .به این سوراخ ها افشانک می گویند . هر تصویری که روی کاغذ توسط هد ثبت می شود از تعداد زیادی نقطه ریز تشکیل شده است . این نقطه ها خیلی کوچک هستند .به قدری که نمی توانید با چشم آن ها را ببینید .

اجزای تشکیل دهنده پرینتر جوهر افشان:

چاپگرهای جوهر افشان از بخش های مختلفی چون هد ، کلاهک پمپ، پمپ، حامل هد ، کاست کاغذ، برد تغذیه و برد اصلی تشکیل شده است. هر یک از این اجزا وظیفه مخصوص به خود را دارد و در کنار یکدیگر کار چاپ را انجام می دهند.

هد پرینتر جوهر افشان:

هد پرینتر مهم ترین بخش یک پرینتر به شمار می رود. در این قسمت سوراخ های کوچکی به نام افشانک وجود دارد که کار آن پاشیدن جوهر بر روی کاغذ به صورت نقطه نقطه می باشد.

معرفی پرینتر جوهرافشان و اجزای آن

کارتریج جوهر افشان:

کارتریجهای جوهری شامل یک مخزن سربسته است که داخل آن پوشیده از یک تکه نمد است. این نمد، مملو و آغشته به جوهر می باشد. نقاط بسیار ریزی در قسمت پایین مخزن جوهر وجود دارد که جوهر برای خارج شدن از مخزن باید از این نقاط عبور کند، دو قسمت دیگر در کارتریجهای جوهری وجود دارد که بسیار مهمتر و حساس تر از سایر قسمت های آن می باشد. و این دو قطعه عبارتند از : هد و چیپ

کارتریج پرینتر جوهرافشان که جوهر را در خود نگهداری می‌کند دارای یک یا چند مخزن جوهر، یک تراشه و اتصال الکترونیکی برای ارتباط با پرینتر است. معمولا شرکت هایی نظیر HP، لکس مارک و Canon ، المان‌های حرارتی را در کارتریجهای تولیدی خود، برای انتشار جوهر به کار می‌گیرند؛ ولی تمامی پرینترهای Epson، از کریستال‌های پیزوالکتریک در نازل‌های خود به جای المان‌های حرارتی استفاده می‌کنند.

معرفی پرینتر جوهرافشان و اجزای آن

کارتریج های جوهر افشان به دو نوع زیر تقسیم می شوند:

1- کارتریجهای جوهر افشان مکعبی : این دسته از کارتریجها به صورت دو مکعب می باشند که یکی از آنها شامل سه رنگ اصلی و یکی دیگر از آنها قفط شامل رنگ مشکی می شوند این دسته کارتریج به خاطر حجم کم پرینت و قیمت نسبتا بالایی که دارند مقرون به صرفه نمی باشند.

2-کارتریجهای جوهر افشان مخزنی : کارتریجهای مخزنی به دلیل حجم بالای پرینت و قیمت نسبتا کمی که دارند برای حجم پرینت های رنگی بالا کاملا به مقرون به صرفه هستند اما در عین حال نقاط ضعفی هم دارند. به طور مثال اگر مدت معینی از آنها استفاده نشود به دلیل مایع بودن جوهر، جوهر آن خشک شده و دیگر قابل استفاده نمی باشد.

معرفی پرینتر جوهرافشان و اجزای آن

کلاهک پمپ:

وظیفه کلاهک پمپ جلوگیری از خشک شدن نازل های هد و همچنین عمل clean کردن هد می‌باشد. که برای Clean کردن هد ۴ نوع پاک کردن وجود دارد که یک حالت Normal Cleaning و دو حالت Forced Cleaning است که یکی از آنها مخصوص مقادیر زیاد جوهر می‌باشد. و حالت سوم open cleaning است که بسیار سریع صورت می‌گیرد. میله تثبیت کننده : سیستم هد، از یک میله تثبیت کننده به منظور اطمینان از ثبات و استحکام هد در زمان حرکت، استفاده می نماید. دستگاه تغذیه کاغذ : این دستگاه همانند چاپگرهای سوزنی از سه بخش مجزای سینی، غلطک ها و موتور حرکتی تشکیل شده است. اغلب چاپگرهای جوهرافشان دارای یک سینی به منظور قرار دادن کاغذ می باشند اما برخی دیگر از چاپگرها از یک Feeder استفاده می نمایند. با استفاده از مجموعه ای غلتک، کاغذ های موجود در سینی و یا Feeder به داخل چاپگر هدایت می شوند تا هد عمل چاپ را بر روی آنها انجام دهد. موتور و سیستم مکانیکی تغذیه کاغذ غلتک ها را به منظور حرکت کاغذ به میزان موردنیاز، به حرکت در می آورند.

برد اصلی:

برد اصلی که در واقع مدار کنترل عملیات چاپ می باشد تمام عناصر مکانیکی موجود در چاپگر را کنترل کرده و از این طریق اطلاعات واصله از کامپیوتر را بر صفحه کاغذ چاپ می کند.این قسمت توسط پورت به کامپیوتر متصل است که در این میان پورت موازی همچنان از متداولترین روش های ارتباط محسوب می شود . چاپگرهای جدید، از پورت USB نیز استفاده می نمایند. برخی از چاپگرها نیز ممکن است از طریق پورت سریال و یا پورت SCSI به کامپیوتر متصل گردند.