کارتریج چیست؟

یکی از دستگاه‌ هایی که امروزه از آن در هر سازمان و اداره‌ای استفاده می‌شود، پرینتر و یا دستگاه چاپ است که از نظر کارکرد به دسته‌های مختلفی تقسیم‌ می‌شوند. یکی از انواع این پرینتر ها نوع کارتریج دار می باشد که برای چاپ و کپی از کارتریج بهره می برد. کارتریج ها وسیله ای می باشند که درون پرینترهای کارتریج دار قرار می گیرند و وظیفه اصلی چاپ و پرینت را بر عهده دارند. وظیفه کارتریج در اصل انتقال جوهر از تونر بر روی کاغذ و چاپ آن می باشد.

آشنایی با کارتریج های لیزری و اجزای آن ها

کارتریج ها از نظر عملکرد به دو دسته ی کارتریج های لیزری و جوهر افشان تقسیم می شوند. چاپگرها و کارتریج های جوهرافشان به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحه کاغذ، از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاویر با کیفیت سیاه و سفید و رنگی می‌شود. اما کارتریج های لیزری به وسیله تکنولوژی لیزری کار چاپ را انجام می دهند. کارتریج های لیزری از دو بخش عمده تونر و درام تشکیل شده اند. تونر محفظه ای می باشد پودر جوهر درون آن قرار دارد و درام وسیله ای است که پودر تونر را بر روی کاغذ چاپ می کند. فرآیند چاپ توسط کارتریج های لیزری به این صورت می باشد که تونر به وسیلهشارژ الکترواستاتیک درام و گداختن آن با غلتک بر روی کاغذ در مدت زمان انجام پرینت، روی کاغذ چاپ می‌شود.

کارتریج های لیزری در دو نوع رنگی و مشکی طراحی و ساخته می شوند. نوع رنگی آن شامل 4 کارتریج با پودر های تونر به رنگ آبی، زرد، قرمز و مشکی می باشند. کارتریج های لیزری در ابعاد و طرح های مختلفی توسط برند های معتبری همچون HP، سامسونگ، کانن، ریکو، برادر و شارپ طراحی و ساخته می شوند. معمولا ظرفیت چاپ کارتریج های لیزری از حدود 1000 تا 20000 برگ در هر بار شارژ کردن می باشد و این کارتریج ها را می توان تا پنج بار شارژ و استفاده مجدد نمود.

آشنایی با کارتریج های لیزری و اجزای آن ها

کارتریج های لیزری دارای قطعات جانبی مختلفی می باشد که در ادامه این قطعات را معرفی می کنیم.

تونر:

تونر مخزنی بطری شکل می باشد که درون آن پودر جوهر با فشردگی و غلظت بالا در چهار رنگ مختلف آبی، زرد، مشکی و قرمز می باشد. پودر تونر به وسیله شارژ الکترواستاتیک درام و گداختن آن با غلتک چاپ می گردد. در حین چاپ درام دارای بار مثبت می گردد و تونر بار منفی و پودر جذب نقاط خاصی می گردد که دارای بار مثبت است و طرح ها و متون مختلف شکل می گیرد. تونر ها شامل مواد پودر کربن، پلی استر، رزین و اکسید آهن می باشد. هر چه قدر کیفیت تونر بهتر و مرغوب تر باشد، کیفیت چاپ نیز بهتر می گردد.

آشنایی با تونر کارتریج های لیزری

همزن:

درون مخزن تونر یک قطعه همزن وجود دارد که کار آن هم زدن پودر تونر می باشد تا پودر مصرفی به صورت یکنواخت و یک دست به درام منتقل شود و کار چاپ شما با کیفیت بهتری انجام گیرد و حالت هایی مانند رگه رگه شدن پیش نیاید.

مگنت:

مگنت در کارتریج میله ای به شکل استوانه است که هم اندازه ی درام می باشد. از مگنت به دلیل خاصیت مغناطیسی که دارد به منظور نگه داشتن تونر برای ارتباط با مخزن تونر کارتریج مورد استفاده قرار می گیرد. رول مگنت کارتریج از یک سیلندر فلزی ساخته شده است. درون سیلندر فلزی، یک هسته با خاصیت مغانطیسی قرار دارد. وظیفه ی اصلی مگنت کارتریج منتقل کردن تونر به درام است. در صورت خرابی این قطعه، چاپ انجام شده بسیار کمرنگ است و یا باعث ایجاد لکه‌های سیاه روی کاغذ می‌شود.

آشنایی با مگنت کارتریج های لیزری

داکتر بلید:

دکتر بلید قطعه ای فلزی درون کارتریج های لیزری می باشد که وظیفه آن یکسان نگه داشتن تونر بر روی مگنت می باشد تا تونر به صورت یکنواخت روی مگنت پخش گردد. در صورت خرابی و یا نبودن آن، پرینتر یا پررنگ و یا خیلی کمرنگ و یا غیر یکنواخت چاپ می کند.

بلید:

بلید نیز وسیله ای همانند داکتر بلید می باشد اما کار آن پاک کردن تونر ضایعات از روی درام و تمیز کردن درام در حین چرخش آن می باشد. اگر این قطعه در پرینتر موجود نباشد و یا خراب باشد، کار چاپ و پرینت بسیار کثیف و سیاه انجام می گیرد و کیفیت جالبی نخواهد داشت. ضایعات پاک شده به درون مخزن مخصوص تونر ضایعات خالی می گردد.

آشنایی با بلید کارتریج های لیزری

درام:

درام قطعه‌ای استوانه‌ای شکل، به رنگ آبی فیروزه ای و یا سبز است که در قسمت مخزن ضایعات نصب شده و با تابش نور لیزر، باردار می‌شود و تونر را از سطح درام به خود جذب می‌کند و بعد از هر بار گردش توسط بلید پاک شده و مجدد برای جذب تونر آماده می‌شود. به طور کل درام قطعه ای از آلومینیوم است که سطح آن را عناصری حساس به نور که سلنیوم یکی از آن هاست پوشیده شده و لایه‌ای محافظ برای محافظت از آن عنصر حساس روی آن کشیده شده است.

در صورت خرابی این قطعه چاپ بصورت کمرنگ انجام شده و یا در برگه چاپ شده نقطه هایی به تعداد ۴ عدد، به فواصل منظم دیده می‌شود. درام وسیله هم اندازه مگنت می باشد. نوع درام ها با توجه به نوع پرینتر می تواند متفاوت باشد اما عموما به شکل چرخشی هستند مخصوصا در پرینتر های لیزری رنگی اچ پی. این پرینتر ها دارای درام مرکزی هستند. معمولا پرینتر های کوچک دارای درام مرکزی هستند و در زمان تعویض درام آن هزینه ی کم تری متحمل خواهیم شد. اما مشکلی که این نوع درام ها دارند سرعت کم تر آن ها در مقابل پرینتر هایی است که درام های جداگانه برای انجام فرآیند چاپ دارند.

آشنایی با درام کارتریج های لیزری

فوم رول:

قطعه‌ای استوانه‌ای شکل از جنس اسفنج یا نمد که در زیر درام قرار دارد و باعث شارژ شدن اولیه سطح درام می‌شود و در صورت خرابی، چاپ بطور کامل سیاه و یا با تکرار مواجه می‌شود.

چیپست:

چیپست تراشه‌ای است که تعداد برگ پرینت شده و باقیمانده تونر را در کارتریج نشان می‎دهد و بعد از تمام شدن شمارنده کارتریج ارور می‌دهد. در صورت ارور با پیغام‌های زیر مواجه می‌شوید. گفتنیست هنگامی که کارتریج خود را شارژ کردید، چیپست آن نیز باید تعویض شود.

 

Cartridge Very low – Order Cartridge – ۱۰٫۰۰۰ supply memory error – used cartridge in use …